Deforming SO(4,2) generators
SO(4,2) jeneratörlerinin deformasyonu
- Tez No: 270411
- Danışmanlar: PROF. HALUK BEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Verilen bir Hamilton operatörünün enerji spektrumu ve özdeğerlerinin çokkatlılığı özel fonksiyonları teorisiyle ya da spektrum üretici cebirlerle incelebilir. Bu tezde, ikinci yaklaşım benimsenerek hidrojen atomu Hamilton operatörünün analizinde kullanıldı.İlk olarak, SO(2,1) grubunun hidrojen atomu problemi için spektrum üretici cebir olduğu gösterildi. Geometrik simetri grubu SO(3) önce çokkatlılık grubu SO(4)'e genelleştirildi. Daha sonra bu grup SO(2,1) grubu ile birleştirilerek hidrojen atomu dinamik grubu SO(4,2) elde edildi. Geçmişte SO(2,1) grubu jeneratörleri bir nokta dönüşümüyle genelleştirilmişti. Daha sonra bu jeneratörler deforme edilmiş ve bu bir pertürbasyon yöntemine yol açmıştı. Bu çalışmada aynı yol izlenip SO(4,2) grubunun jeneratörleri deforme edildi.
Özet (Çeviri)
The energy spectrum and degeneracy of a Hamiltonian can be studied usingeither the theory of special functions or spectrum generating algebras. In this thesisthe second approach is used for the analysis of the H-atom Hamiltonian.SO(2,1) provides the spectrum generating algebra for the H-atom problem. Thegeometrical symmetry group SO(3) was rst generalized to SO(4), the degeneracygroup, then merging it with SO(2,1), the dynamical group SO(4,2) was obtained. Theladder operators of SO(4,2) connect all the states of the H-atom. In the past, the generatorsof the SO(2,1) group were generalized by the point transformation r -> G(r)then these generators are deformed by the variation G(r) -> G(r) + g(r). This formalismhas led to a perturbation method. In this work the historical development ofabove formalism is traced and the 15 generators of the SO(4,2) group are deformed.