PID controller design for asymmetrical temperature control
Asimetrik sıcaklık kontrolünde PID kontrol tasarımı
- Tez No: 270417
- Danışmanlar: PROF. EŞREF EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz endüstrisinde pek çok uygulama tarafından kullanılmakta olan proseslerin modellenmesi ve kontrol edilmesi üzerine yapılan araştırmalarda önemli bir artış gözlemlenmektedir. Ancak asimetrik proses kontrolünde yapılan sınırlı sayıda araştırma mevcuttur. Sıcaklık kontrolü bu proseslerin sık kullanılan bir örneğidir. Buna örnek olarak endüstriyel ocak ve fırın, klima ortamları, plastik enjeksiyon baskı makineleri, ilaç ve boya fabrikaları, yemek endüstrisi, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi uygulamaları verebiliriz. Asimetrik sistemler, sistem dinamikleri yöne göre değişen sistemlerdir. Bu sistemlerde güçlü ısıtıcılar dolayısıyla ısınma hızlı olurken, soğuma daha yavaş gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, sistemin belirlenen hedef değerine oturması gerekmektedir. Bu sebeple klasik PID kontrol metodu istenen hedeflere ulaşmada yeterli olamamaktadır.Bu projede, bir sistem üzerindeki asimetrik etkiyi ortadan kaldırmak üzere, tam güç ve PWM modları yardımıyla ilk olarak, aşımı engelleyip oturma zamanını mimimuma indirdik. Sonrasında sistemin kararlı-hal bölgesinde çalışarak, simetrik davranışa sahip bir sistem çıkışı elde etmek üzere PID kontrol metodu üzerinde bazı iyileştirmeler yaptık.Uygulanan modeli test etmek için, mikrodenetleyici kontrollü bir tümleşik devre ve kullanıcı tarafından PC üzerinden kontrol edilmek üzere bir kullanıcı arayüzüne sahip tam donanımlı bir kontrol sistemi tasarladık. Sistem ana olarak bir ısıtma rezistansı, termokuple, mikrodenetleyici temelli bir devre ve görüntüleme amacıyla bir PC'den meydana gelmektedir.Bu projede ilk olarak asimetrik proseslerin genel karakteristikleri anlatıldıktan sonra birçok metottan meydana gelen yeni bir kontrol modeli sunulmaktadır. Sonrasında projenin yazılım ve donanım modelleri açıklanmakta ve sonunda sonuçlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today?s industrial environments, there is an increasing number of modelling and controlling researches of the processes which are used in many types of applications. However, there are only some limited researches on asymmetrical processes. Temperature control system is a common example of those processes. Some examples to that are industrial oven and furnace, air conditioned mediums, medicine and dye factories, food industry, heating and cooling systems and so on. The asymmetrical processes are the systems whose dynamics may change depending on the direction. In those systems, since the powerful heaters, the heating process realizes rapidly but that the cooling process slowly. That?s why, the classical PID control method may not be enough to get the desired results.On this project, we developed a new model by firstly reducing the overshoot and minimizing the settling time with Full power and PWM modes. Then, we made some improvements on the standard PID method to get a system output like symmetrical behaviour.In order to test the applied model, we developed a full control system with a microcontroller based embedded board and a user interface on PC to be controlled by the user. The system mainly consists of a heating rezistance, thermocouple, microcontroller based board and a PC to visualize the system.In this project, firstly the general characteristics of the asymmetrical processes are discussed and then a new control model is presented with some complicated methods. After talking about the software and the hardware models, the results are discussed.