A study on susy search strategies in the CMS, HPD noise spectrum and electron reconstruction efficiency
CMS dedektörü?nde susy araştırma stratejisi, HPD yük spektrumu ve elektronların tesbit edilme verimliliği üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 270416
  2. Yazar: MEHMET DELİÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hadronik kalorimetredeki hybrid foto diyotlar (HPD) jetlerin ve kayıp enerjinin tesbit edilmesinde önemli rol oymayacaktır. Yük spektrumlarının incelenmesi ve izlenmesi önemlidir. HPD'lerin yük spektrumlari ve gürültü oranları incelenmiştir. Bu calışma sonucunda HPD yük spektrumu yüksek sayıda istatistik ile izlemek için kullanılabilecek bir yöntem geliştirilmiştir.Elektronların jetlerle birlikte tesbit edilmesi verimliliği oldukça önemlidir, özellikle demet çarpışmalarının enerjileri arttıkça üretilen jet sayısı ve aradaki bağlantı artmaktadır. Kaydedilen fizik olaylaındaki jetler elektronların tesbit edilme verimliliğini ve kaitesini olumsuz yönde etkiler. Bu konudaki yapılan çözümlemeler sonucunda jet sayısındaki her bir artışın elektronların tesbit edilme verimliliğinde %1-7 arasında azaldığı gözlemlenmiştir.?Süpersimetri? standart model parçacıklarına simetrik olan yeni parçacıklar öngören bir teoridir. Ancak şimdiye dek süpersimetrik parçacıklar gözlemlenemediği için süpersimetri kırık bir simetri olmalıdır. Süpersimetri kırılmasının kısıtlı bir modeli olan ?minimal super kütle çekimi? (mSUGRA) süpersimetri varlığının tesbiti için CMS detektörü içinde deneysel gözlenebilir sinyaller öngörmektedir. Bu deneysel sinyallerden bir tanesi, iki-elektron ile birlikte büyük miktarda kayıp enerji ve jetlerden oluşmaktadır. Bu sinyal MC simülasyonu kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma süpersimetrinin 10 TeV ve 1 fb-1 koşullarında gözlenebileceğini göstermiştir. Ayrıca bu çalışmada farklı jet ve kayıp enerji bulma algorıtmaları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The hybrid photo diodes in the HCAL will play an important role in detectionof the jets and missing energy. It is very important to understand and monitor theircharge spectrum. The charge spectrum of the HPD detectors in the HB and HE withhigh statistics and their noise rate have been studied. In this study a method tomonitor the HPD charge spectrum was developed.The relation between jets and electron reconstruction e±ciency is quite impor-tant. The jets in the events may efect the reconstruction e±ciency and quality of theelectron reconstruction. The analysis showed that for each increase in the number ofjets the e±ciency of electrons decrease by about 1-7%.SUSY is a symmetry relating the standard model particles to their superpartners.It must be a broken symmetry since no supersymmetric particle has been observed yet.A constrained model of SUSY breaking, mSUGRA predicts experimental signals in theCMS detector for detecting the evidence for SUSY. One of these, dielectron with largemissing energy and jets is studied with MC simulation. It is shown that SUSY can bediscovered with 1 fb-1 data at 10 TeV. Differenterent clustering algorithms for thejets and missing energy are used and compared for the best result.