Fabrication and characterization of Al, AlMgSi, and AlSi foams
Al, AlMgSi ve AlSi köpüklerin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 270426
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sıkıştırılmış toz ergitme yöntemi (STE) ile metal köpüklerin üretimi ve üretim esnasında dikkate alınması gereken işlemlerden malzeme ve metot seçimi, tozların karıştırılması, soğuk sıkıştırma, sıcak sıkıştırma, sıcak ekstrüzyon ve köpürtme kısaca açıklanmıştır. Al2O3 seramik parçacıkları katılmasının AlMgSi matrisli köpüklerde ısıl işleme, hücre yapısına ve mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Alüminyum alaşımı ve kompozit köpükler STE metoduyla üretilmiştir. AlMgSi (6061) alaşımını temsilen önceden hazırlanmış Al, Mg, Si ve Cu toz karışımı ile ısıl işlemden geçmiş TiH2 tozu ve Al2O3 seramik parçacıkları karıştırılmış, karışım sıcak şekilde sıkıştırılmış ve çıkan ürün 750 ile 800 °C arası sıcaklıklarda köpürtülmüştür. Kompozit köpüklerde kullanılan
Özet (Çeviri)
Manufacturing of metal foams by using powder compact melting (PCM) method, with the most important considerations like material and method selection, powder blending, cold compaction, hot compaction and hot extrusion and foaming is explained briefly. The effects of Al2O3 particle addition on the heat treatment, cell structure and mechanical properties of AlMgSi foams were studied. Alloy and composite foams were manufactured by powder compact melting (PCM) method. A pre-blended mixture of Al, Mg, Si and Cu representing the wrought AlMgSi alloy (6061) were mixed with heat treated TiH2 and Al2O3 ceramic particles, hot compacted and foamed at temperatures between 750 and 800 °C. The amount of