Fabrication and characterization of Al/AlOx/Al Josephson junctions for superconducting qubits
Süper iletken kübitler için Al/AlOx/Al Josephson bağlantılarının üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 680412
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET İNÖNÜ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Süper iletken devreler, kuantum bilgisayarları inşa etmek ve kuantum mekaniğinin temel yönlerini araştırmak için hızla gelişen bir araştırma alanıdır. Bu kuantum devrelerinin birincil unsuru, kuantum iki seviyeli sistemin (kübit) uygulanması için çok önemli olan, sistemde nonlineerite indüklemesi beklenen Josephson bağlantılarıdır. Bu kübitler ya da diğer adıyla yapay atomlar, bir kuantum bilgisayarı inşa etmeye uygun olmaları için DiVincenzo kriterleri olarak adlandırılan gerekli koşulları sağlamalıdır. Süper iletken devrelerin avantajı, litografik prosedürler sayesinde yüksek ölçeklenebilirlik potansiyelleridir. Ancak, Josephson bağlantısı üretim işlemi büyük zorluklar içerir, çünkü farklı laboratuvarlarda farklı enstrümanlar kullanıldığından üretim süreci gereken optimizasyon ve parametreler her laboratuvarda farklı olacaktır. Bu çalışmada, Al/AlOx/Al alt mikron Josephson bağlantılarının üretimini ve düşük sıcaklık karakterizasyonunu araştırdık. Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (SUNUM) bulunan, spin kaplama, Elektron ışınlı litografi (EBL), direnç geliştirme, buharlaşma, alüminyum buharlaşması ve oksidasyonunu içeren yöntem ve ekipmanlarla Josephson bağlantılarının üretimi için parametreleri optimize ettik ve imal ettiğimiz bağlantıların karakterizasyon sonuçlarını sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Superconducting circuits are a rapidly evolving field of research for constructing quantum computers and investigating fundamental aspects of quantum mechanics. The primary element of these quantum circuits are Josephson junctions which are supposed to induce non-linearity in the system that is crucial for implementation of quantum two level system(qubit). These qubits or the so-called artificial atoms must satisfy necessary conditions that are called DiVincenzo criteria to be suitable for constructing a quantum computer. The advantage of superconducting circuits is their high scalability potential because of lithographic procedures. However, the fabrication process for Josephson junction is a big challenge because they require optimized process which is not the same in different laboratories because of different machinery configuration and parameters. In this study, we investigated the fabrication and low temperature characterization of Al/AlOx /Al sub-micron Josephson junctions. We optimized parameters for fabrication of Josephson junctions with equipment available at Sabanci University Nanotechnology Research and Application Center (SUNUM) including spin coating, Electron beam lithography (EBL), resist development, evaporation, aluminum evaporation, and its oxidation. Finally, we represent the characterization result of fabricated junctions.