Structural analysis and design of a long span combined cable-stayed suspension bridge crossing the Izmit bay
İzmit Körfezi?nde gergili ve asma kablolu uzun açıklıklı köprü tasarımı
  1. Tez No: 270442
  2. Yazar: ESRA ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TEZCAN, YRD. DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Uzun açıklıklı köprülerin tasarımında kablo sehimlerinden ve büyük şekil değiştirmelerinden doğan geometrik doğrusalsızlık göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, kablolu köprülerin kendi ağırlığı altında doğrusal olmayan statik analizi, köprü sisteminin ilk denge konumunun belirlenebilmesi ile kabloların daha sonraki analizlerde kullanılacak rijitliklerinin elde edilebilmesi açısından önemlidir. Kablolu köprülerin statik ve dinamik davranışını belirleyebilmek için geometrik doğrusalsızlığı göz önüne alan statik ve dinamik analizler yürütülmelidir.Bu tezde, İzmit Körfezi'ni geçmek için düşünülen gergili ve asma kablolu uzun açıklıklı bir köprünün analitik modeli geliştirilmiştir. Bu karma kablolu köprünün davranışını değerlendirebilmek amacı ile, AASHTO-LRFD (2007) Yönetmeliğinin belirttiği servis yükleri ve diğer aşırı yüklemeler altında statik ve dinamik analizler yapılmıştır. Aynı Yönetmelikte belirtilen yük kombinasyonları etki ettirilerek, köprünün yapısal elemanlarındaki sehimler ve iç kuvvetler hesaplanmıştır. Köprü elemanlarının kapasiteleri ve deformasyonları AASHTO-LRFD Yönetmeliğine göre kontrol edilerek köprünün yapısal davranış performansı değerlendirilmiştir. Bu tezin kapsamında, İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nün modellenmesi ve analizleri bir ön çalışma olarak ele alınmış, böylece, İzmit Körfezi Köprüsü için uygulanan modelleme ve analiz yöntemlerinin doğruluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In designing long span cable supported bridges, geometrical nonlinearity of the structure, including the cable sags, large deflections, and P-Delta effects, is a primary consideration. Also, reaching the initial equilibrium configuration of a cable supported bridge, via a set of geometrically-nonlinear analyses under dead loads, is essential in obtaining the stiffness properties of the cable elements for further analyses. In order to determine the static and dynamic behaviour of the cable supported bridges accurately, static and dynamic analyses should be conducted by considering all sources of geometric nonlinearity.In this thesis, a particular analytical model has been developed for a proposed long-span combined cable-stayed suspension bridge crossing the Izmit Bay. To evaluate the behavior and response of the cable supported bridge, a series of static and dynamic analyses have been conducted under code-compliant service loads as well as using extreme load effects. Bridge displacements and internal forces in the structural members as a result of the applied forces and earthquake effects were calculated in accordance with the load combinations specified by AASHTO-LRFD (2007). Member capacities and deformations were checked per the ASSHTO-LRFD specifications and the structural performance of the proposed bridge was evaluated. The Bosphorus suspension Bridge in Istanbul was also modeled and analyzed within the scope of this work, as a preliminary case study to assess the validity of the modeling and analysis methodologies used.