Creep testing on different soils to be used as fill material
Dolgu malzemesi olarak kullanılacak değişik zeminlerde krip deneyleri yapılması
  1. Tez No: 270449
  2. Yazar: İBRAHİM BURAK ÖZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma başlangıçta geosentetik donatılı duvarlarda kullanılacak en uygun dolgumalzemesinin krip testleri vasıtasıyla araştırılması idi, fakat olay bir noktada krip testininanlamlandırılması ve eldeki deneysel verilerin bazı krip özelliklerini ve değişik tiptekizeminlerde zaman ve gerilme seviyeleri gibi krip davranışına etki eden bazı faktörlerinincelenmesine dönmüştür.Bu çalışma örselenmiş yüksek ve düşük plastisiteli killerle ve ayrıca İstanbul'da birinşaat sahasından elde edilen grovaklarla laboratuvarda drenajlı olarak yürütülmüştür.Düşük plastisiteli zemin için kaolin kullanılmış, yüksek plastisiteli zemin için kaolin eşitmiktarlarda bentonit ile karıştırılarak numune elde edilmiştir. Optimum su muhtevasındasıkıştırılan zeminler 28 gün boyunca konsolidasyona maruz bırakılmıştır. Her bir zeminiçin, aynı konsolidasyon aletinde oldukça numune kırılarak elde edilen maksimum yükmiktarlarından sonra değişik yüklemeler uygulanmıştır. Düşey oturmaların günlükdeğerleri kaydedilerek bu tezin ekinde yer alan çeşitli ASTM standart deney metodlarınaistinaden eksenel gerilme ? zaman eğrileri çizilmiştir.Sonuç olarak, üç değişik zeminin oturma hızları krip testleri vasıtasıyla incelenmişve karşılaştırmalı değerlendirmeler bu tezin sonuçları olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is started with investigating the optimum backfill material to beused on a geosynthetic reinforced soil retaining structures by means of creep tests, where atsome point it turns out to be understanding creep testing and by using the experimentaldata, investigating some of the properties of soil creep and some factors like time andstress levels which effects creep behaviour on different type of soils.This study is dealt at laboratory under drained conditions on disturbed clays withhigh and low plasticity and also greywackes obtained from a construction site in İstanbul.For low plasticity soil kaolinite is used and for high plasticity soil kaolinite is mixed withbentonite under equal proportions to obtain samples. Soils that are compacted under theiroptimum water contents, consolidated for 28 days. Different loading is applied after theevalution of failure loads for each type of soils by breaking numerous samples on the sameconsolidation device. Daily data is recorded for vertical deformations and axial strainversus time curves are plotted in accordance with various ASTM standart test methodsannexed in the thesis.As a conclusion, rate of settlement of three different types of soils are investigatedthroughout creep tests and evaluations with comparisons are included within the results ofthe thesis.