Solid waste management case studies in Istanbul - Kemerburgaz and Bursa - Gecit
Katı atık yönetim çalışmalarına iki örnek: İstanbul - Kemerburgaz ve Bursa - Geçit
  1. Tez No: 270448
  2. Yazar: URAZ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sınırlı doğal kaynaklar; gelişen teknoloji, nüfus artışı, üretim ve tüketim nedeniyle her geçen gün tükenmektedir. Bununla birlikte katı aktıklar en önemli çevre problemlerinden biridir.Günümüzde gelişmiş ülkelerinin en büyük sorunlarından biri hızla artmakta olan katı atıklardır. Bu sorun atıkların bertarafında kullanılan teknolojilerin ekonomik ve çevre dostu olması ile ilgili endişeleri arttırmaktadır. Atıkları enerjiye dönüştürmek için çeşitli teknolojiler mevcuttur. Temel olarak bu teknolojilerin başlıcaları düzenli depolama, yakma, gazlaştırma ve anaerobik çürütmedir. Düzenli depolama atıkların mühendislik esaslarına göre depolanmasıdır. Depo gazı enerji üretiminde kullanılabilir.Bu çalışmada katı atık incelenmiş ve İstanbul Kemerburgaz örneği ile enerji potansiyeli araştırılmıştır. Tezin ilk bölümünde tezin amaç ve içeriğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde katı atığın tanımı ve katı atıkla ilgili çeşitli hesaplamalar verilmiştir. İlerleyen bölümlerde; katı atık yönetimi, depo gazı ve depo gazı kaynaklı enerji üretim teknikleri sırasıyla incelenmiştir. İstanbul-Kemerburgaz düzenli depolama ve elektrik üretimi projesi etraflıca yedinci bölümde incelenmiş buradan elde edilen sonuçların literatür bilgisi ile harmanlanıp Bursa-Geçit düzenli depolama sahasına uygulanabilirliği ise bir sonraki bölümde işlenmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen değerler irdelenmiştir.Bu çalışmanın ana amacı İstanbul-Kemerburgaz enerji üretim tesisini inceleyerek buradan elde edilen sonuçları Bursa-Geçit düzenli depolama sahasına uygulayarak buranın depo gazı ve elektrik potansiyeli hakkında bir tahminde bulunmaktır. Bu proje Avrupa Birliği'ne üye aşamasında olduğumuz şu dönemde çevre belediyelere örnek bir proje olma niteliğini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The limited resources have been exhausting because of developed technology, growth of population, production and consumption gain all over the world. Nevertheless solid wastes, which human being caused, are one of the main factors in environmental problem.The large and increasing amounts of municipal solid wastes generated each year in several industrialized countries, have raised concerns about the economic viability and environmental acceptability of the current waste disposal methodologies. There are various options available to convert solid waste to energy. Mainly, the following types of technologies are available: sanitary landfill, incineration, gasification and anaerobic digestion. Sanitary landfill is the scientific dumping of municipal solid waste and landfill gas could be used for generating power.In this study, methods of solid waste disposed, and energy potential of the solid wastes were examined by giving Istanbul-Kemerburgaz application. In the first section of the thesis, the importance, aim and extent of the study was explained. In the second section definitions and evaluations about solid wastes were given. In the other sections integrated waste management, land filling and land fill gas as an energy resource were explained respectively. Istanbul-Kemerburgaz Project about waste to energy application was investigated in the seventh section of the thesis. According to the literature and Istanbul Project, a projection of potential of Bursa Gecit Sanitary landfill has been done in the eighth section. And in the last section results were evaluated.The main purpose of this study is to investigate the waste to energy implementation of Istanbul-Kemerburgaz Facility and apply the results to Bursa-Geçit Sanitary Landfill to estimate its gas and electricity potential. And to illustrate the progress on the management of municipal solid wastes to the prospective municipalities around, during the harmonization studies for the membership of Turkey to European Union.