Performance of Paşaköy Wastewater Treatment Plant
Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisinin performans değerlendirilmesi
  1. Tez No: 270450
  2. Yazar: UFUK KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ömerli Barajı İstanbul' a içme suyu sağlayan kaynakların başında gelir. İstanbul'un içme suyu ihtiyacının yaklaşık %40 tan fazlası bu baraj gölünden karşılanmaktadır. Çarpık kentleşme, nüfus artışı, endüstri sayısının artması ve alt yapı yetersiziliginden dolayı Ömerli Barajı endüstriyel ve kentsel atıksu deşarjına maruz kalarak kötü yönde etkilenmiştir. Ömerli Barajı'nı korumak adı altında Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi inşa edilmiş 2000 yılında inşa edilmiş ve kapasitesi artırımı için 2004 yılında çalışmalar başlanmış ve ikinci kapasite 2009 yılında bitirilmiştir. Tesisin tüm proses üniteleri tek tek incelenmiş ve ileri biyolojik atık su artma standartlara uygun olduğu görülmüştür. Giriş ve çıkış parametleri tek tek ele alınmış ve grafikler haline getirilmiştir. Biyolojik oksijen ihtiyacı(BOİ5), askıta katı madde(AKM), toplam azot(TN) ve toplam fosfor Ocak 2007 ve Ekim 2009 tarihleri arasında ele alınmıştır. Bunun sonucunda tesisin çıkış değerleri tesis dizayn çıkış kriterlerine göre yeterli olduğu anlaşılmış ve ayrıca Su Kirlilği Kontrol Yönetmeliği'nin öngördüğü çıkış değerlerine göre de yeterli seviyede olduğu görülmüştür. Değerlendirmeler sonucu tesisin yük giderme kapasitesinin yüksek seviyerlerde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tesise bir model uygulanmış ve gerçek değerler ile modelin verdiği değerlerin yakın olduğu elde edilmiştir.Böylece bu model kullanılarak tesise gelen değişik yükler için gelecekte tesisin performansı hakkında yaklşımlarda bulunabilecektir ve tesis değişik durumlarda işletmenin de ne sonuçlar ortaya çıkaracağını vakit kaybetmeden erişilebilecektir. Tesisin inşa edilmesiyle Ömerli Barajı'nı en çok kirleten Paşaköy deresininde baraja girişi engellenmiş, Riva deresine verilen Paşaköy Karadeniz'e deşarj edilmiştir. Böylece ötrofikasyona en çok neden olan Paşaköy deresinden kaynaklı azot ve fosfor yüklerinin baraja girmesi sonlandırılmıştır. Şimdi, Ömerli Barajı içme suyu standartları açısından 1. niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Ömerli Dam Reservoir is one of the major water resources supplying drinking water of Istanbul. Almost about 40% percentage of drinking water of Istanbul is supplied by Ömerli Dam Reservoir. Due to rapid urbanization, population growth, industrial development and insufficient infrastructure, Ömerli watershed is highly affected by the wastewater discharges from the residential areas and industrial plants. In order to protect the dam against pollution Paşaköy Wastewater Treatment Plant was constructed in 2000, and to extend the capacity, the second phase initiated in 2004 and completed in 2009. All of the process units are investigated for the whole plant, and the operation of the plant is acceptable due to advanced biological treatment plant standards. The influent and effulent parameters of the plant investigated and ploted. The parameters which are biological oxygen demand(BOD5), suspended solids(SS), total nitrogen(TN), and total phosphorus are investigated and analysed between January 2007 and October 2010. The data indicated that the effluent parameters reach sufficient values according to design effluent parameters of the plant and they were under the limit values of Water Pollution and Control Regulations. After analyses and calculations, it can be said that removing load capacity of the plant is in high levels. Also a proposed model applied for the plant. There was a high correlation between the actual values of the laboratory analysis and predicted values of the model. This leads to use this model in order to forecast the performance of the plant under varying influent loads. Also it can be used as a tool for the plant operator to choose different operational modes without not spending much time. By Paşaköy WWTP ,the most polluted creek Paşaköy which used to flow untreated in to the dam, reaches the Riva Stream with a 6 km tunnel and discharged to the Black Sea. Thus, high amounts of nitrogen and phosphorus which are the nutrients mostly cause the eutrophication, is removed away. Now, Ömerli Dam is a first class potable water source after Paşaköy WWTP was put in to use.