Design of a PDA-based stethoscope for pulmonary sound parametrization and classification
Akciğer seslerinin parametrelenmesi ve sınıflandırılması için PDA tabanlı bir stetoskop geliştirilmesi
- Tez No: 270470
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN P. KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yakın geçmişte yapılan teknolojik gelişmeler, bize akciğer seslerinin sayısal olarak analizinin yapılabilmesi olanağını tanıyor. Solunum seslerinin sayısallaştırılması, şüphesiz ki bu seslerin analizinin yapılabilmesinde anahtar bir konumdadır. Stetoskop, hala bu alandaki en pratik alet olsa da, aynı amaç için tasarlanmış bir cep bilgisayarı stetoskobun bazı olumsuz yönlerini ortadan kaldırabilir.Bu tezde, tek kanallı solunum sesi edinim ve analiz sistemi tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Solunum sesleri, sırta yerleştirilmiş bir mikrofon vasıtasıyla kaydedilmiştir. Daha sonra bu veriler, bir donanım devresi vasıtasıyla yükseltilmiş ve bant geçiren süzgeç ile süzülmüştür. Son olarak da cep bilgisayarı ile sayısallaştırılmış ve işlenmiştir. LabVIEW'da sayısallaştırılmış solunum seslerini işlemek için, kişiyi sağlıklı ya da hasta olarak sınıflandıran bir kullanıcı arayüz programı yazılmıştır.Dijital stetoskop olarak geliştirilmiş bu cihaz, dinleme sırasında hekime olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve ilk adım görüntüleme cihazı olarak çok kullanışlıdır. Ayrıca, bu cihaz, çoğu kullanışlı bilgilerin olduğu, stetoskoptan daha geniş bir aralığı dinleyebilir.
Özet (Çeviri)
Technological developments made in the near past, gave us a chance to analyze respiratory sounds quantitatively. Digitization of respiratory sounds, obviously, was the key in the analysis of respiratory sounds. Although the stethoscope is still the most practical tool, some of its drawbacks may be eliminated with a digital hand-held tool designed for the same purposes.In this thesis, a one-channel respiratory sound acquisition and analysis system has been designed and implemented. Respiratory sounds are captured via a microphone placed on the chest wall. They are then amplified and filtered by a hardware system, designed for the purposes of this thesis. Finally, they are digitized and processed in a hand-held device. A user interface program is written to process digitized respiratory sounds in LabVIEW, which classifies the subject as healthy or pathological.This hand-held device designed as a digital stethoscope eliminates the need of a physician during recording and is very useful as a first stage screening device. Moreover, it records data over a wider bandwidth than that of a stethoscope, where most of the useful information is contained.