People detection in cluttered scenes
Karmaşalı sahnelerde insan bulma
  1. Tez No: 270469
  2. Yazar: SERDAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. CEYHUN BURAK AKGÜL, PROF. DR. BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında karmaşalı sahnelerde insan bulma çalışması gerçekleştirilmiştir. İnsan arama işlemi imge içinde uygun boyutta bir arama penceresi örtüşmeli şekilde kaydırılarak ve her bir pencere içeriği belli bir öznitelik vektörü ile ifade edilerek yapılmıştır. Arama penceresi de yoğun öznitelik gösterimi elde etmek amacıyla örtüşen hücrelere bölünmüş ve her hücre için yerel öznitelikler elde edilmiştir. Bu yerel öznitelikler art arda eklenerek arama penceresine özgü öznitelik vektörü elde edilmiştir. İnsanlı ve insansız arama pencerelerinin öznitelik vektörleri ile doğrusal Destek Vektör Makinesi (DVM) sınıflandırıcısı eğitilmiştirİnsan bulmada kullanılmak üzere çeşitli öznitelikler ve yöntemler üzerinde çalışılmıştır. Öncelikle Yönlü Gradyan Histogramı (YGH) betimleyicileri kullanılarak imgeler içindeki insanlar saptanmaya çalışılmıştır. YGH'ya dayalı insan bulucu algoritma hücre büyüklüğü, gradyan işleci, histogram sele sayısı ve düzgeleme yöntemi gibi parametrelerin farklı değerleri ile sınanmıştır. YGH'a ek olarak Gabor enerjileri, hücre yön vektörleri, ten rengi, izdüşüm profilleri ve topak uzaklıkları gibi başka öznitelikler üzerinde de çalışılmıştır. İnsan bulucu algoritmaların başarımını ve güvenilirliğini artırmak amacıyla farklı insan bulucuların sonuçları tümleştirilmiştir. Tümleştirme işlemi aynı tipte olan, ancak farklı parametreler kullanılarak tasarlanmış insan bulcuların sonuçları üzerinde de uygulanmıştır. İnsan bulucu algoritmaların başarımları Sezim Hata Ödünleşim çizimleri kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have performed people detection in cluttered scenes. The people search operation in an image is performed by sliding a detection window and converting the content of each window to a feature vector. Dense feature representation of the detection window is obtained by dividing it into overlapping blocks and extracting local features of the blocks. These block features are concatenated to form the combined feature vector of the detection window. Feature vectors are obtained from windows with people and not containing people (negative samples), and used to train a linear SVM classifier.We have studied various types of features to use for people detection. First, we have performed people detection using Histogram of Oriented Gradients (HOG) using various combinations of values of HOG feature extraction parameters like block sizes, gradient operators, HOG bin numbers and normalization methods. In addition to HOG features, we have also studied other features like Gabor energies, block orientation vectors, skin color, projection profiles and cluster distances. In order to increase the performance and the reliability of the detection algorithm, various fusion techniques are applied at data, feature and decision levels. For example, HOG based detector scores are fused with Gabor based detector scores and improved detection scores are obtained. Also, same type detectors are varied by changing detector parameters and the detection scores of these detectors are combined. The performance of the algorithms is measured using different parameters and configurations, and results are compared using Detection Error Tradeoff plots.