Multi-user communication over hybrid FSO UWB channels
UWB FSO karma kanallar üzerinden çok kullanıcılı iletişim
- Tez No: 270478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yüksek frekanslı UWB sistemler yüksek veri hızlarını basit sinyal modeli ile fakat10 metre ile sınırlı dar bir alanda sunmaktadır. Literatürde, UWB sinyallerin optik or-tamda yaratılıp fiber kablolar aracılığı ile dağıtılmasını inceleyen çeşitli çalışmalar mev-cuttur. Düşük gürültü ve zayıflama oranları fiber kabloları şehirlerarası UWB dağıtımıiçin en iyi aday yapmaktadır. Öte yandan, yüksek kurulum ücretleri özellilkle şehir içiiletişim için fiber kabloların en zayıf özelliğidir. Bu tezde UWB sinayalleri optik olarakboşlukta taşıyabilecek yeni bir sistem önerilmiştir. Önerilen sistemin UWB sinyal-lerin taşınması açısından fiber kablolar ve yüksek frekans arasındak boşluğu doldurmasıbeklenmektedir. İncelenen başarım sonuçları UWB sinyallerin boşlukta güvenilir bir şekilde ta şınabildiğini göstermiştir. Ayrıca sistemin şehir içi veri transferini amaçlıyorolması nedeni ile çok kullanıcı girişimine karşı farklı alıcı tipleri incelenmiştir. Çokkullanıcı başarımı eşzamanlı-eşzamasız kullanıcı durumları, farklı sönümlenme tiplerive bağımlı-bağımsız sönümlenme ortamları için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
UWB communication provides high data rates with a simple signal model over RF channels up to 10 meters. In literature, several studies have been done to generate and transmit UWB signals over optical carrier via fiber cables. Low noise and attenuation values of fiber cables makes UWB over fiber technology best candidate for inter city UWB signal distribution. On the other hand, high deployment costs is the weakness point of the fiber cables especially for the inner city distribution. In this thesis we have proposed a system to carry UWB signals over free space optic channel to fill the gap between fiber and RF communication. Performance results show that proposed system is able to provide reliable data communication for open air conditions. Moreover, different receiver structures are analyzed with multiuser interference since the system purpose is inner city data distribution. Multiuser performance is evaluated for different fading regimes, synchronous-asynchronous user cases and dependent-independent multiuser fading environments.