Analysis of FXLMS algorithm for active noise control
Aktif gürültü denetimi için filtrelenmiş - LMS algoritması analizi
- Tez No: 270479
- Danışmanlar: PROF. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Artan endüstriyel ekipman ve otomasyonla beraber, akustik gürültü problemi her geçen gün daha çok hissedilir olmuştur. Bu çalışma aktif gürültü denetimi için kullanılan filltrelenmiş - LMS algoritması analizi üzerinedir. F-XLMS algoritmasının yakınsama özelliklerini iyileştirmek için farklı adım uzunluğuna sahip iki F-XLMS filtrenin kombinasyonu ve F-XLMS için adaptif merdivenli filtreleme algoritmaları öne sürülmüştür. Ek olarak, adaptif kombinasyon algoritmasının performansi ayrık kosinüs transformu ve güç normalizasyonu uygulanarak geliştirilmiştir. Bu tezde öne sürülen iki algoritmanın geleneksel F-XLMS algoritmasının yakınsama özelliklerini fark edilir derecede iyileştirdiği görülmüştür. Tez F-XLMS algoritması için teoriksel bir analiz sağlamakla beraber Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri(FPGA) kullanılarak gerçek zamanlı ortamda yapılan deneysel bir çalışma ve ölçümleri de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increased number of industrial equipment and automation, acoustic noise problem become more and more evident, which has many negative effects on human health. This work is concerned with analysis of filtered - X LMS (FXLMS) algorithm for active noise control. To enhance the convergency properties of the F-XLMS algorithm, adaptive combination of two F-XLMS filters with different step sizes and escalator type adaptive filtering with F-XLMS algorithms are proposed. Moreover, adaptive combination algorithm performance is enhanced by applying discrete cosine transformation(DCT) followed by power normalization. It is concluded in this study that two proposed algorithms; combination and escalator type for active noise control significantly improves the convergency properties of traditional FXLMS algorithm. This study not only gives a theoratical analysis for FXLMS algorithm, but also pro-vides a brief experimental study and measurements realized in real time environment by using a Field Programmable Gate Array(FPGA).