Karma modelli montaj hattı dengeleme ve işgücü atama problemi için yeni bir yaklaşım
A new approach for mixed model assembly line balancing and worker assignment problem
- Tez No: 270523
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada geleneksel montaj hattı dengeleme problemine ek olarak işgücü faktörünün göz önüne alındığı bir montaj hattı düşünülmüştür. Montaj hattı dengeleme ve işgücü atama problemi olarak tanımlanan problem için örnek problemler ve literatürden alınan 58 işlemli bir problem çözülmüştür. Karma modelli, deterministik işlem süreli ve çevrim süresi önceden bilinen montaj hatları için, çok becerili işgücü olması durumu için problem tanımlanmıştır. Analitik çözüm yaklaşımları incelenmiş ve tamsayılı programlama tekniğiyle problemler çözülmüştür. Modelin farklı koşullar altındaki davranışlarının incelenmesi için senaryo analizi yapılmıştır. Çevrim süresinin modele etkisi ve işgücü beceri grup sayısının modele etkisi senaryo analiziyle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an assembly line was considered which has workforce effect in addition to simple balancing problem. The problem which is defined as assembly line balancing and worker assignment problem, was tested two example problems and was applied a problem been in literature which has 58 operations. The problem was defined for an assembly line which has mixed model, deterministic operation times, known cycle time and multi skill workforce. Analytical approaches were investigated and the problems were solved by integer programming methods. For discovering behaviors of mathematical model were analyzed to scenario analysis under different conditions. Effect of cycle time length and workforce skill numbers were examined by scenario analysis.