Adana Aşağı Seyhan ovasında narenciye bilgi sistemleri (NARBIS)oluşurulması
Developing citrus information systems for Lower Sayhan Plain of Adana provice
  1. Tez No: 270522
  2. Yazar: ULAŞ BAHRİ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, uzaktan algılama verileri ve coğrafi bilgi sistemleri(CBS) yöntemleri kullanılarak, aşağı Seyhan Ovasının Adana İl sınırları içerisinde narenciye üretim alanları haritasının üretilmesi, ağaç sayısı, türü, yaşı ve verimliliği gibi üretimsel bilgilerin yanı sıra toprak, hidroloji ve iklim gibi çevresel koşulları içeren dinamik bir narenciye yönetim modeli oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda 0.45 m. yerçözünürlüğüne sahip hava fotoğrafları kullanılarak, farklı uzaktan algılama teknikleri ile narenciye alanlarının sınıflaması gerçekleştirilmiştir. Narenciye parsellerinin sayısallaştırılması ve parsellere ait bilgilerin arazi çalışmaları ile elde edilecek coğrafi bilgi sistemleri(CBS) ortamına aktarılması sonucunda model oluşturulmuştur. Toprak, hidrolji ve iklim verilerinin de veritabanına aktarılmasıyla: i) Kısa ve uzun vadeli üretim miktarının belirlenmesi, gerçekçi pazarlama, paketleme ve işleme için sektörel planların geliştirilmesi; ii) Narenciye alanlarının konumsal olarak dağılımının, çeşitliliğinin ve verimliliğinin belirlenmesi, izlenmesi ve bunların birbirleriyle ve diğer çevresel faktörlerle ilişkilerinin analiz edilmesi; iii) Kimyasal kullanımıyla ilişkilendirilebilmesi; iv) Sulama ve drenaj planlarının oluşturulması; v)Toprak yeterliliğinin belirlenmesi ve gübre kullanımıyla ilişkilendirilebilmesi vi) Çevresel risk (don olayları) planlarının oluşturulması ve vii) Ağaç yaş ve gelişiminin izlenmesiyle tekrar dikim planlarının geliştirilmesi, mümkün olacaktır.Modelin bu fonksiyonları ile narenciye üretimine bağlı sanayi sektörüne kısa ve uzun vadede doğru üretim ve pazarlama politikaları geliştirebilmelerine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu yenilikçi yaklaşımın Türkiye'de tarıma dayalı sanayi sektöründe diğer ürünler için de uygulama şansı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to creat a Citrus Information Systems for lower Seyhan Plain of Adana Province by using remote sensing and GIS. This system includes mapping the spatial distribution of citrus plantations, number, species, age and productivity of trees, in addition to these production details ANDenvironmental variables such as, soil, hydrology and climate are also included within the system. In this respect, high resolution airphotos with a 0.45m spatial resolution was used to classify the citrus fields using advanced remote sensing techniques. This model was created by digitising the citrus field boundaries, collecting ground and ancillary information for each parcel and integrating these information in a GIS environment. Additionally, integration of soil, hydrology and climate data to the database will enabled: i) estimating short and long term production rates, developing feasible sectoral plans for marketing, processing and packing; ii) monitoring and detecting spatial distribution, diversity and productivity of citrus areas, additionally analysing the interaction of these variables with each other and environmental factors; iii) Developing application plans of chemicals; iv) Creating drainage and irrigation schemes; v) Defining the ability of soil and linking with fertilising; vi) Establishing environmental risk management, particularly for frost; vii) re-planting schemes by monitoring plant ages and progress.The outcomes of this research enabled to develope short and long term appropriate production and marketing policies for the citrus dependant industrial sectors by utilising the abilities of this model. This innovative approach can easily be transferred to the other sectors dependent on agriculturel.