Misis yapısal yükseliminde (GD Adana) yer alan türbiditlerdeki tabaka kalınlık ve iç yapı değişimlerinin istatistiksel analizi
Statistical analysis of internal bedding structures and bed thickness variations of turbidites located at the misis structural high (SE Adana)
- Tez No: 270531
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Misis-Andırın Baseni içerisinde yer alan Karataş formasyonuna ait türbidit istiflerinin istatistiksel olarak değerlendirmesi yapılmıştır. İlk olarak bölgede yer alan türbidit birimlerinin tabaka kalınlıkları GB-KD yönünde ölçülmüş ve 497 adet türbidit istifi ayırt edilmiştir. Elde edilen kalınlık verileri kullanılarak bölgedeki türbidit istiflerinin istatistiksel yöntemlerle ortam yorumu, akış rejimi, yayılma oranı ve kaynak alana olan uzaklıklarının belirlenmesi amacıyla akma analizleri yapılmış ve kümülatif frekans grafikleri elde edilmiştir. Elde edilen kümülatif frekans grafikleri log-normal ve power-law dağılımları ile ilişkilendirilerek türbidit istiflerinin ortam yorumunun yapılmasına katkı sağlamıştır. Dağılımlar arasındaki ilişki Pearson korelasyon (R2) katsayısı ve Kolmogorov-Smirnov uyum iyiliği testi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda bölgede gelişen türbidit istiflerinin oluşumunda düzenli bir türbidit akışının olmadığı tespit edilmiş ve bölge içerisinde ayırt edilen tüm Bouma alt bölümlerinin kaynak alana olan uzaklıkları belirlenmiştir. Türbidit birimlerinin yayılma dereceleri power-law dağılımının üssel eğim değerlerinden elde edilerek bölgedeki tüm türbidit birimleri için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Kümülatif frekans grafikleri yardımı ile bölgedeki türbiditlerin ortam yorumu yapılmıştır. Türbidit istiflerine uygulanabilecek farklı istatistiksel yöntemler ile türbidit istiflerinin oluşumunda etken olan akış hızı, tane boyu, akış konsantrasyonu gibi faktörlerin de istatistiksel yöntemler kullanılarak tanımlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study statistical evaluation of Karataş formation turbidites which are situated in Misis-Andırın Basin is constructed. At the outset, layer thicknesses of turbidite units which are located in the study area are measured at the SW-NE direction and 497 number of turbidite units are determined. For the purpose of designate the flow regime, spread rate, distance to the source of turbidite units which are located in the study area and to make paleo-environment interpretation with statistical methods; thickness datums which are on hand are used to construct run analysis and to produce cumulative frequency diagrams. The cumulative frequency diagrams are related to the log-normal and power-law distributions and gave some help to make environment interpretation of turbidite units. Relationship between the distributions are tested by using Pearson corelation (R2) coefficient and Kolmogorov-Smirnov goodness-of-fit tests. At the result of these analysis; during the development of the turbidite units, absence of a systematic turbidite flow determined and distance to the source of turbidite units which are distinguished at the study area are designated separately. The spread degree of turbidite units are produced with using power-law distribution?s slope exponent value and evaluated for the entire turbidite units which are situated in the study area. The environment interpretation of turbidite units at the study area are made with the aid of cumulative frequency diagrams. With application of different statistical methods to the turbidite units, some factors like flow velocity, grain size and flow concentration which are effective at the occurance of turbidite units can be define too by using statistical methods.