Fertigasyon yöntemiyle farklı miktarlarda azot ve su uygulamalarının silajlık mısır verimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effect on yield of slage corn of the method different dose of nitrogen and water application with fertigation
- Tez No: 270532
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada damla sulama ile yetiştirilen silajlık mısırın, sulama suyu ve sulama suyu ile verilmesi gerekli azotlu gübre miktarlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Sulama dönemi içerisinde açık kaptan buharlaşmanın 0.50, 0.75, 1.00, 1.25 ve 1.50 katı olmak üzere beş farklı sulama seviyesinde deneme kurulmuş, her denemeye uygulanacak olan sulama suyu ile birlikte 0.0 mg L-1, 10.0 mg L-1, 20.0 mg L-1, 30.0 mg L-1 ve 40.0 mg L-1 olmak üzere beş ayrı azot dozu uygulanmıştır. Açık kaptan buharlaşmanın 4'er günlük farkları esas alınarak su ve gübre uygulaması yapılmıştır.Araştırma sonucunda buharlaşmanın 0.50, 0.75, 1.00, 1.25, 1.50 katı su seviyelerinde sırasıyla 28.69 mg L-1, 27.07 mg L-1, 32.91 mg L-1, 33.21 mg L-1, 28,49 mg L-1 azot uygulamaları ile en yüksek verime, 29.62 mg L-1, 38.36 mg L-1, 33.88 mg L-1, 28.65 mg L-1, 39.6 mg L-1 azot uygulamaları ile en yüksek bitki boyu değerine, 24.5 mg L-1, 17.26 mg L-1, 23.27 mg L-1, 26.48 mg L-1, 28.67 mg L-1 azot uygulamaları ile en yüksek gövde çapı değerine ulaşılmış, bu değerlerin üzerindeki azot uygulamaları ürün artışı, bitki boyu ve gövde çapı kalınlığına artırıcı etki sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this article is to determine the doses of water and nitrogenous fertilizer applied to the slage corn cultivated with dripping water system. An experiment is held at five different water levels according to 0.50, 0.75, 1.00, 1.25 and 1.50 times of evaporation from an open container. And in every water level five different nitrogen doses are applied as 0.0 mg L-1, 10.0 mg L-1, 20.0 mg L-1, 30.0 mg L-1 ve 40.0 mg L-1. Water and fertilizer are applied based on the differences of evaporation from an open container during four days.As a result of this experiment, according to 0.50, 0.75, 1.00, 1.25 and 1.50 water levels; the highest yield is held when the applied nitrogen doses are 28.69 mg L-1, 27.07 mg L-1, 32.91 mg L-1, 33.21 mg L-1, 28,49 mg L-1, respectively the highest plant height is held when the applied nitrogen doses are 29.62 mg L-1, 38.36 mg L-1, 33.88 mg L-1, 28.65 mg L-1, 39.6 mg L-1, respectively the widest body diameter is held when the applied nitrogen doses are 29.62 mg L-1, 38.36 mg L-1, 33.88 mg L-1, 28.65 mg L-1, 39.6 mg L-1 respectively. When this nitrogen doses are exceeded no increase in yield, plant height or body diameter are observed.