Süt sığırcılığında vücut kondüsyon puanı (VKP) ve değişiminin üreme performansı ve süt verimi üzerine etkileri
The effects of body condition score and its changes on reproductive performance and milk yield in dairy
  1. Tez No: 270543
  2. Yazar: ÖMER ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Süt sığırlarında vücut kondüsyonunun belirli aralıklarla saptanması; sağlık, üreme performansı ve verimlilikle yakın ilişkide bulunan vücut enerji rezervlerinin belirlenmesini ve sürü yönetiminin uygun şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, bireysel vücut kondüsyon puanlaması, süt verim denetimi ve döl verim kayıtları haftalık olarak yapılmış daha sonar aylık ortalamalar alınmıştır. Düvelerde vücut kondüsyon gruplarında 305 gün süt verimi bakımından istatistiki farklılık (P0.05) bulunmuştur.Entansif süt sığırcılığı işletmelerinde, vücut kondüsyon puanının aylık aralıklar kontrol edilerek entansif süt sığırcılığı işletmelerinde sürü idaresinde kullanılmasının süt verimi, döl verimi ve hastalıkların kontrolü açısından önemli avantajlar sağlayacaktır. Ancak, Vücut Kondüsyon Puanının, (VKP) sürünün yeterli ve dengeli bir bakım beslemeye tabî tutulması halinde Vücut Kondüsyon Puanının (VKP)'nın istenen faydayı verebileceği de öne çıkan bir nokta olmuştur.
Özet (Çeviri)
The measurement of body conditions is very important in dairy cows and the herd management can properly be done by controlling the body energy reserves which are important in health, reproduction performance, and yield in this study, effect of body condition score (BCS) on reproductive on reproduction performances, milk yield and health parameters was investigated in 190 Holstein cows at Cukurova University Research farm, in Adana. The herds were examined each week to determine BCS, milk yield and to collect health records, and reproductive traits individually. The differences between the BCS groups were determined statistically significant (P?0.05) while number of services per conception gestation period, lactation period, 120 daily milk production lactation milk production were not determined statistically significant (P>0.05). As a result of the usage of BCS changes on herd management would provide significant advantages to the intensive dairy farms aspect of milk yield, fertility and disease control. However, the BCS can provide expected benefits if the acows are kept in the good control conditions.