Ceyhan Hidroelektrik Santrali Projesi (Cevdetiye-Osmaniye) regülatör yapılarındaki geçirimsizleştirme yöntemleri
Dewatering methods on the site of regulator structures of Ceyhan Hydroelectric Power Plant Project (Cevdetiye-Osmaniye)
- Tez No: 270544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ceyhan Hidroelektrik Santrali (HES) Projeleri, enerji üretimine yönelik Oşkan ve Berkman adı altında iki santral yeri olarak projelendirilmiştir. Oşkan HES yerindeki Fliş birimini üzerleyen alüvyon gerecin geçirimliliği 10-2-10-3 m/sn olup çok geçirimlidir. Berkman HES yerindeki alüvyon gereç ise 10-3-10-5 cm/sn değerlerindedir. HES tesislerinin inşaatlarında alüvyon zeminde oluşacak sızmanın kontrolü için kazı aşamasında inşaat alanının çevresinde Jet Grouting yöntemiyle beton kolonlardan oluşan bir perde uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulamanın istenilen geçirimsizliği sağlamadığı görülmüştür. Gövde ekseni ve dolusavak üzerinde projelendirilen hat üzerinde ise geçirimsizleştirme çalışması Slurry Trench yöntemiyle plastik beton duvar uygulaması ile gerçekleştirilmiştir.Kullanılan teknikler ayrıntılarıyla ve nedenleriyle incelenmiştir. Kullanılan karışımların laboratuvar sonuçları ve teknik özellikleri çalışmanın kapsamı içerisinde anlatılmıştır.Geçirimsizletirme uygulamasının yapıldığı zeminlerin özelliklerine göre elde edilen verilerin benzer özellik gösteren zeminler için kılavuz olacağı sonucuna varılmıştır.Uygulama yapılmadan önceki jeoteknik çalışmalar ayrıntılarıyla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceyhan Hydroelectric Power Plant (HEPP) Projects, consists of two plants named Oşkan and Berkman for energy generating purposes. The permeability of alluvium material covering the flysch unit at Oşkan HEPP is 10-2-10-3 m/sn, which is high permeable. The alluvium material at Berkman HEPP is around 10-3-10-5 cm/sn values. For the control of the possible leakage on the alluvium soil around the construction zone, Jet Grouting process involving concrete columns to make barrier was applied. It was seen that, the application didn?t achieve the desired permeation levels. For the Dam axis and at the spillway, plastic concrete was applied by Slurry Trench process to form an impermeable layer.The techniques used are observed with details and selection reasons. The laboratory result of the used mixtures and technical specifications are also explained in the scope of this research.The properties of the soil, which impermeable process applied, will guide for the cases with similar soil characteristics as a result of this research.The geo-technical works made before the application also explained with details.