Design and construction of a data acquisition system for sensors used in automotive industries over GPRS
Otomotiv endüstrisinde kullanılan sensörler için GPRS üzerinden veri toplama sistemi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 270545
  2. Yazar: ERSEN PESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş makinaları sektörü, günümüzde inşaat işleri, taş ve mermer ocakları, yol çalışmaları, ormancılık faaliyetleri gibi her türlü ağır iş alanında faaliyet göstermektedir. Özellikle yerleşim yeri dışında çalışan iş makinelerinin Bulunduğu çalışma ortamına göre performansının incelenmesi ve performans verilerinin kayıt altında tutulması, alınan verilere göre çıkan arızaları takip edebilme veya daha sonradan çıkabilecek arızaları önceden kontrol altına alınması, arızalanan araca daha erken müdahalede bulunmak ürün geliştirme yada yeni ürün tasarımında kayıt altına alınan bu bilgilerden yararlanılması kaybolmaya veya çalınmaya karşı konum bilgisi alınarak güvenlik uygulaması sayesinde daha kolay leasing alınması, iş makinaları saatle kiraya verildiği için aracın çalışma saatinde oynama yapılsa bile gerçek çalışma saatini kayıt altına alınması, için uzaktan izlenmesi çok önemlidir.Bu tez çalışmasında, araçta kullanılan sensörlerden gelen bilgiler ve çalıştığı ortam bilgilerini öğrenmek için kullandığımız sıcaklık, nem ve mems titreşim sensörleri ile gps'ten gelen bilgiler gprs yardımıyla uzaktan izlenip verilerin kayıt altına alınması için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction machines are used in civil area, stone and marble sector, road works and forest studies. Especially construction machines are used outside of urban areas the following are of great importance: Inspection of performance due to the media and recording the performance, tracking construction machines and finding failures, early operations on the failed construction machines, using the recorded data during development, making the leasing easy by protecting the construction machines against theft, controlling the hour meter of the construction machines for borrowingIn this thesis, the sensors are used to measure position, temperature, humidity, vibration, etc. in vehicles and it is important to record these data from the sensors. This study aims use of sensors in vehicle, such as GPS (Global Positioning System) and MEMS (Micro -Electro- Mechanical Systems) vibration sensor and the vehicle data are gathering a DAQ (Data Acquisition System) and these are sent to a centre with GPRS.