Gömülü linux ile dağıtık veri toplama sistemi
Distributed data acquisition system with embedded linux
  1. Tez No: 166768
  2. Yazar: AKİF GÖKHAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERK ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GOMULU LINUX İLE DAGITIK VERİ TOPLAMA SİSTEMİ ÖZET Günümüzde kullanılan dağıtık veri toplama sistemleri coğrafî olarak farklı yerlerde bulunan verileri tek bir merkezde toplayarak burada depolanmasını ve analizlerin yapılmasını sağlamaktadır. Konularına göre ayrım yapıldığında bu sistemlere örnek olarak meteorolojik, çevresel, depremsel, yapısal ve endüstriyel veri toplama sistemleri verilebilir. Farklı sektörlerde kullanılan sistemler aynı işlevleri gerçekleştirmelerine rağmen ortak bir ağ yapısında, algılayıcı tanımlarında veya haberleşme protokollerinde buluşamamaktadırlar. Ortak çalışan bir veri toplama yapısı olmaması, özel tasarlanmış sistemlerin hepsinin farklı yöntemler kullanmasına neden olmuştur. Farklı yöntemler ve farklı tasarımlar ise bir çok sorunu beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan öne çıkanlar algılayıcı bağımlılığı, yazılım bağımlılığı, uzaktan güncellenememe, elektrik şebekesi bağımlılığı (fazla güç tüketimi) ve fiziksel olarak büyük boyutlardır. Gömülü linux ile dağıtılmış veri toplama, GLiVET, sistemi yukarıda sayılan dezavantaj lan tek bir sistemde avantaja çevirmek, bunun yarımda kabul edilebilir maliyet değerlerine ulaşmak amacı ile tasarlanmıştır. Sistem temelinde algılayıcı bağımsızlığını (analog, lojik sinyalleri ve protokolle çalışan algılayıcıları destekleyebilen) ve dağıtık veri toplamayı barındırmaktadır. Az güç harcayan ve açık kaynak kod ile çalışan bir yapı tasarlanmış ve sonuçta ortaya istenildiği gibi konfigüre edilebilen ve uygun maliyetli bir veri toplama platformu çıkartılmıştır. Ortaya çıkartılan kolayca bir çok son ürün elde etmeye yarayan bir alt yapı olduğundan sistem bir veri toplama platformu olarak adlandırılmıştır. Sistemde algılayıcı bağımsızlığım tam anlamıyla sağlamak için buna özel donanım katmanı oluşturulmuştur. Bu katman, standart algılayıcılardan farklı bir çıkışı olan bir algılayıcı kullanılması gerektiğinde buna özel tasarıma izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Dağıtık veri toplama, istasyon tabanlı bir yapı ile oluşturulmuştur. Coğrafi olarak dağıtılmış olan istasyonlar, lokal yöneticiler, bulundukları alandaki verileri toplayarak sunucuya iletmektedirler. GLiVET sistemi, sunum için özelleştirilmiş ve bir uygulama örneği hazırlanmıştır. Gerçeklenen sistem üzerinde hem geliştirmeler yapılmış hem de testler uygulanmış ve çalışma performansı gözlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
DISTRIBUTED DATA ACQUISITION SYSTEM WITH EMBEDDED LINUX SUMMARY Distributed data acquisition systems used today gather data from geographically distributed locations to one main server for storing and analyzing. Meteorological, environmental, earthquake, construction and industrial data acquisition systems can be some examples to those. Although these different data acquisition systems make the same processes, they do not have a common network, sensor definitions or communication protocols. Since there are no common data acquisition definitions, specialized systems for different sectors used different methods. Different methods and different designs caused lots of disadvantages to occur. Some of these disadvantages are sensor dependency, software dependency, no remote updates, power grid dependency (high power consumption) and physically big measures. Distributed data acquisition with embedded linux system is designed to turn all of the disadvantages told above to advantages in one system with affordable costs. The basis of the design covers sensor independency (supports analog and logic signals and sensors that work with a protocol) and distributed data acquisition. This core is supported with a low power consuming and open source structure resulting in a very cost effective reconfigurable data acquisition platform. The result is not a consumer product but a basic structure, a platform, which helps developing a data acquisition system in a very short time. To support sensor independency and to cover all sensors, a reconfigurable hardware layer is added to the design. To support a sensor with non-standard output, this hardware layer is redesigned specially for that. To perform distributed data acquisition, a station based structure is designed. Geographically distributed stations, local managers, acquire data from their environment and send that to the server. GLiVET system is specialized as an application and built for the presentation. The system built is not only used for presentation but also used for designing, testing and performance monitoring. IX