Mahmutçavuş (Oltu/Erzurum) damar tipi Cu- Pb-Zn cevherleşmesinin petrografik ve jeokimyasal incelemesi
Investigation of the petrography and geochemistry of vein type Cu- Pb-Zn ore deposition in the Mahmutçavuş (Oltu/Erzurum)
  1. Tez No: 270549
  2. Yazar: CEREN HAKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Erzurum ili Narman ilçesi Mahmutçavuş köyü sınırları içinde gözlenen Cu cevherleşmesi jeolojik ve jeokimyasal açıdan değerlendirilmiştir. Cevherleşmeye ilişkin tüm değerler MTA dan alınmıştır.Çalışma alanında gözlenen litolojik birimler, tersiyer yaşlı bazik lav, aglomera ve tüflerden oluşmaktadır. Cevherleşmeye eşlik eden ve sadece Tüfler içinde gelişen hidrotermal alterasyonlar, kil-jips-limonit-kuvars-kalsit ve kil-klorit-kuvars-kalsitten ibarettir.Çalışma alanında gözlenen cevherleşme, damarlar şeklinde olup, kalkopirit, malakit azurit pirit ve çok az olarak galenittir. Yapılan toprak jeokimyası çalışmalarında 7-3130 ppm Cu, 7-1830 ppm Pb, 9-2800 ppm Zn değerleri tespit edilmiştir.Çalışma alanında gözlenen cevherleşme, oligo- miyosendeki volkanizma ve tektonik hareketler sonrası, hidrotermal çözeltilerin kırık hatlarını kullanarak, tüfler içine yerleşmiş olup, litolojik ve kırık kontrollü damar tip cevherleşmelere benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mahmutçavuş village and its province in Narman, the town of Erzurum, where is observed cu mineralization was utilized in geological and geochemical aspects. All values were related to mineralization from the MTA.Lithologic units observed in the study area, are composed tertiary old basic lavas, agglomerates and tuffs. Associated with mineralization and hydrothermal alterations which only occured in tuffs, are consisted of clay-gypsum-quartz-limonite- calcite, and clay-chlorite-quartz-calcite.Mineralization observed in the study area, is vein type, and consisted of chalcopyrite, pyrite, malachite, azurite and very rarely galena. values of the soil geochemistry studies were determined 7-3130 ppm Cu, 7-1830 ppm Pb, 9-2800 ppm Zn.Mineralization observed in the study area, after the volcanism and tectonic movements in oligo-miyocene , hydrothermal solutions using fractures, are established in the tuffs, which are similar to lithologic and fracture-controlled vein-type mineralizations.