İnşaat firmalarında çalışanların iş doyumu
Job satisfaction of construction company employees
- Tez No: 270550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İş doyumu; işgörenlerin işlerinden duydukları hoşnutluk veya hoşnutsuzluktur. İşin özellikleriyle iş görenlerin isteklerinin uyuşması durumunda iş doyumu gerçekleşir.İş doyumu işletmelerin verimliliği açısından önem taşımaktadır. İş doyumu yüksek olan personelin örgütsel bağlılığı, kuruma katkısı, performansı daha yüksek olmaktadır. İşini seven benimseyen çalışanların işe devamsızlığı ve işi bırakma olasılığı daha az olmaktadır.İnşaat sektörü ülkemizin en fazla istihdam sağlayan ve ekonomiye katkısı olan sektörlerden biridir. İnşaat firmalarında çalışanların iş doyumu da sektörün verimliliği ve geleceği açısından önemlidir.Bu araştırmada inşaat firmalarında çalışanların iş doyumu üzerinde durulmuştur. İnşaat firmalarında çalışanlara anket uygulanarak SPSS 18 programında anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is reached when the characteristics of job is in good agreement with the expectations of the employee.Job satisfaction is crucial to the efficiency of enterprises. Higher job satisfaction and organizational commitment of the staff results in higher performance rate. It is less likely for an employee to leave his/her job, if s(he) is satisfied with his/her job.Productivity in construction industry is very important for national economy as construction is one of the largest sectors providing employment.Job satisfaction of construction industry employees have been investigated in this study. A questionnaire survey has been undertaken and results were analysed by using different statistical methods.