Seleksiyonla elde edilen bazı klemantin mandarin tiplerinin kendine verimlilik durumlarının ve uygun tozlayıcılarının belirlenmesi
Determination of self compatibility and of appropriate pollinators of clementne mandarin types derived from selection
  1. Tez No: 270563
  2. Yazar: ÜBEYİT SEDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada ?Turunçgillerde Aşı Gözü Seleksiyon Sertifikasyonu ve Çeşit Geliştirme Projesi? kapsamında seleksiyonla elde edilen ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde yürütülen denemelerde verim ve kalite özellikleri bakımından ön plana çıkan bazı Klemantin mandarin tiplerinde (A67, A82, A90, D22) kendileme, karşılıklı tozlama ve değişik çeşitlerle yabancı tozlama neticesinde, meyve tutma oranları ve bazı meyve kalite özelliklerinin ne şekilde etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışma sonucunda meyve tutumu ve kalitesi bakımından kullanılan tipler için en uygun tozlayıcılar olarak Kütdiken limon çeşidi ve Klemantin Nour mandarin çeşidi ön plana çıkmıştır. Kütdiken limonunda çiçek tozu canlılığı ve çimlenmesi düşük bulunmasına rağmen çiçek tozu sayısı yüksek çıkmıştır. Valencia portakalına ait çiçek tozlarının kullanıldığı uygulamalarda hem meyve tutumu düşük olmuş, hem de meyveler küçük kalmıştır. Kendileme ile elde edilen meyvelerin tohumsuz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study it was determined that effect of self, cross and resiprocal pollination on fruit set and some fruit quality characters of Clementine mandarin clones (A67, A82, A90 and D22) selected for ?Citrus budwood selection, certification and cultivar development? project and showed best results in Alata location.According to results obtained this study Kütdiken lemon and Clementine Nour mandarin were determined as the best pollinators for fruit set and quality. Pollen viability and germination were lower in Kütdiken lemon whereas number of polen grain was higher than the other. When Valencia orange was used as polen source ratio of fruit set was lower and fruit was smaller. On the other hand fruits obtained from self pollination were generally seedless.