Sources of formation of HII in the milky way galaxy
Gökadamızda HII bölgelerinin oluşum kaynakları
- Tez No: 270569
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada Samanyolu Galaksisi'nde yer alan iyonlaşmış hidrojen (HII) bölgeleri ve bu oluşumun kaynakları incelenmiştir.Yıldızlararası Ortam astrofizikte yer alan en önemli ilgi alanlarından biridir ve galaksi oluşumu ve kinematiği, spiral kollar ve yıldız oluşumu ile ilgili konularda pek çok bilgi içermektedir. Yıldızlararası Ortam üç temel bileşen içerir. Bunlar: Klasik H II Bölgeleri, Sıcak Yayılı Ortam ve Sıcak Bileşendir. Biz hepsiyle ilgileneceğiz. Fakat en önemli problem iyonlaşmış gazın arkasındaki mekanizmadır.H II bölgelerinin oluşumunda birçok kaynak yer alır. Bu çalışmada iyonlaşma kaynakları ve bunların yıldızlararası gazı nasıl iyonlaştırdığı açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The Interstellar Medium is one of the most important area of interest in astrophysics and it gives many information about formation and kinematics of galaxies, spiral arms and stars. The interstellar Medium has three main components. They are: Classical H II regions, Warm Diffuse Component and Hot Component. We deal with all of them. But the main problem is the mechanism behind ionized gas.There are several sources of H II regions in the Interstellar Medium. In this study, the sources of ionization and how they ionize the interstellar gas is described.