Yüksek kütleli genç yıldızımsı nesnelerde radyo jetlerin aranması
A quest for radio jets in high mass young stellar objects
- Tez No: 427905
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL AK, PROF. DR. PETER SCHILKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Büyük kütleli yıldız oluşumunu anlamak için son yıllarda birçok gelişme kaydedilmiştir. Büyük kütleli yıldızların oluşumunu anlamanın yollarından biri, küçük kütleli yıldız oluşum bölgelerinde gözlenen benzer olguları araştırmaktır. Son dönemlerde, disk yapıları ve fışkırmalar küçük kütleli yıldız oluşum bölgelerine benzer şekilde büyük kütleli yıldız oluşum bölgelerinde de gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, fışkırmaların varlığıyla ve fışkırmalarla atılan materyalle doğrudan ilişkili olan radyo jetlerin aranması ve 1.3 cm süreklilik ışınımını ile 1.3 cm ve 6 cm arasındaki tayfsal indeks kullanılarak radyo jetlerin özelliklerinin elde edilmesidir. Termal radyo jetler çoğunlukla küçük kütleli yıldız oluşumunun ilk evrelerinde ve büyük ölçekteki molekül fışkırmalarını güçlendiren yapılar olarak gözlenmiştir. Bu amaçla, termal radyo jetlerle büyük ölçüde ilişkili olduğunu tesbit ettiğimiz 18 yığın Çok Büyük Dizge (VLA, Very Large Array) ile gözlenmiş ve gözlemler analiz edilmiştir. Tüm haritalarda parlak ve sönük olmak üzere 189 kaynak tesbit edilmesine rağmen, sadece on kaynak iki frekansta da gözlenmiştir. İki frekansta gözlenen 10 kaynaktan dört tanesi büyük kütleli yıldızlarla ilişkili termal radyo jet olarak sınıflandırılmıştır. Buna ek olarak, iki kaynak termal olmayan radyo jet, kalan altı kaynak ise iyonize hidrojen bölgesi olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Much progress has been made to understand the formation of massive stars in last the decades. One of the ways to understand the massive star formation is to search for similar phenomenon which are observed in low-mass star forming regions. Currently, disks and outflows are observed in the massive star forming regions similarly to what is seen in low mass star forming regions. The goal of this study is to search for radio jets, which are directly related to the ejection of material and the presence of outflows, and derive their properties, by establishing the morphology of the 1.3 cm continuum emission and the spectral index between 1.3 cm and 6 cm. Thermal radio jets are commonly found in the first stages of the formation of low-mass stars and appear to power larger-scale molecular outflows. For this purpose, we selected a sample of 18 targets with a high probability of association with thermal jets using the Very Large Array (VLA) and they are analyzed. Although 189 strong and weak sources were detected in the entire maps only ten sources are detected at both frequencies. Out of these ten objects, we have identified four sources that can be classified as thermal radio jets associated with high-mass stars. Addition to this, two sources are classified as non-thermal radio jets and remaining four sources are classified as HII regions.