Observation of medium-high redshift active galactic nuclei and their impact on cosmology
Orta-yüksek kızıla kayma değerli aktif galaktik çekirdeklerin gözlemi ve kozmolojiye etkileri
- Tez No: 270568
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Aktif Galaktik Çekirdekler (AGÇ'ler) evrende oldukça güçlü ışıma yapan veuzun ömürlü nesnelerdir ve 1048 ergs/s kadar varan çok büyük bolometrik ışmagüçlerine sahiptirler. Yüksek kızıla kaymalara kadar uzanan kozmolojik çalışmalaraönemli katkılar sağlamaktadırlar. AGÇ 'lerin gözlenen özelliklerini oluşturan mekanizmanın,sıkı bir cisim üzerine yığılan maddeden kaynaklandığı düşünüllmektedir. Busıkı cismin kütlesi 106 - 109 M? civarında hesaplanmaktadır. AGÇ'ler, genellikleradyo ışıması yapan ve yapmayan kaynaklar olarak iki genel sınıfa ayrılırlar. Radyoışıması yapan AGÇ 'ler sınıfından bir bölümü 'blazar'lar olarak adlandırılır. Bu kaynaklar,galaksi-ötesi yüksek enerjili ışımalarının kaynağı olarak öne çıkarlar.Bu tezde, iki blazarın (3C 454.3 ve B2 1520+31) Fermi-LAT verileri analizedilmis¸tir. Çalışmanın temel amacı, LAT enerji aralığında AGÇ 'lerin tayflarının enyüksek olasılık (maximum likelihood) yöntemi ile modellenmesidir. Orta ve yüksekkızıla kayma değerli AGÇ 'lerin görünngüsel (fenomolojik) bir modeli için LAT verilerikullanılmıştır. AGÇ'ler (> 10 GeV) ivmelenme mekanizmasının ürünü olanjetin varlığının işareti olarak bükümü olan bir tayf sunmaktadır. Fenomolojik modelinanlaşılması hem AGÇ 'lerin hem de galaksi-ötesi ardalan ışımasının anlaşılmasınayardımcı olabilir. Yaptığımız çalışmanın, LAT tarafından belirlenen AGÇ kaynaklarınıntayf listesine önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Active Galactic Nuclei (AGNs) are the most powerful and long-lived objectsin the Universe. They have very large bolometric luminosities up to 1048 ergs/s. Theyprovide a very attractive way to probe cosmology to high redshifts. It is thought thatthe mechanism to produce the observed properties of AGNs might be the accretion ofmatter onto a compact object. The compact object could be a black hole that has amass of order 106 - 109 M?. AGNs are classified into two general classes called radioquiet and radio loud ones. One of the subclasses in the radio loud AGNs, the blazars,largely dominate the high-energy extragalactic sky.Fermi-LAT data from two blazars, 3C 454.3 and B2 1520+31, were analyzedin the present thesis, main goal being to model the AGN spectra precisely at the LATenergy range of 20 MeV - 300 GeV. Data were also exploited to build a phenomenologicalmodel of medium-high redshift AGNs using the maximum likelihood methoddeveloped for the LAT. Target AGNs show (at > 100 MeV) a bent spectrum, mainly asignature of the acceleration mechanism that produces a jet. This features is probable aresult of the interaction of the emitted higher energies (> 10 GeV) ? -rays with the ExtragalacticBackground Light (EBL). It is anticipated that observation of high energyemission from AGNs may shed light both on the acceleration processes taking placein AGNs and on the nature of EBL itself. Present work also provides a contribution tothe list of spectra of AGN sources compiled of by LAT.KeyWords: AGN: Active Galactic Nuclei, Blazar, 3C 454.3, B2 1520+31, Fermi-LAT