Tarım alanlarından izole edilen gram negatif bakterilerde antibiyotik dirençliliği
Antibiotic resistance of gram negatif bacteria isolated from farming lands
  1. Tez No: 270579
  2. Yazar: FİKRET BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sunulan çalışmada tarım yapılma sıklığına göre (çok tarım, az tarım, tarım yapılmayan ve sera tarımı yapılan) dört farklı bölgeden izole edilen toplam 150 Gram (-) bakterinin antibiyotik direnç fenotipleri ve MAR indeksleri belirlenmiş ve 102 tanesinin identifikasyonu yapılmıştır.Çok tarım yapılan bölgelerden izole edilen bakterilerin antibiyotik direnç oranları %38.13, az tarım yapılan bölgede %16.83, tarım yapılmayan bölgede %26.67 ve sera tarımı yapılan bölgelerde ise %22.83 olarak bulunmuş, istatistiksel olarak yalnızca çok tarım yapılan bölgeler ile az tarım yapılan bölgeler arasında fark gözlenmiştir.Çok tarım yapılan bölgelerde en yüksek MAR indeksi 0.73 ile 8 bakteride, az tarım yapılan bölgede 0.67 ile 1 bakteride, tarım yapılmayan bölgelerde 0.67 ile 3 bakteride ve sera tarımı yapılan bölgelerde 0.73 ile 1 bakteride gözlenmiştir. Ayrıca çok tarım yapılan bölgede 29, Aztarım yapılan bölgede 18, tarım yapılmayan bölgede 16 ve sera tarımı yapılan bölgede ise 28 bakterinin birden fazla sayıda antibiyotiğe dirençli oldukları bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The proposed study determines the antibiotic resistance phenotypes and MAR indexes of 150 types of Gram (-) bacteria, isolated from four different areas according to their frequencies of cultivation (frequent cultivation, infrequent cultivation, uncultivated fields and greenhouse cultivation areas) and identifies 102 types.The antibiotic resistance rate of bacteria isolated from frequently cultivated fields, infrequently cultivated fields, uncultivated fields and greenhouse cultivation areas were found to be 38,13%, 16,83%, 26,64% and 22,83% respectively and a statistically significant difference was observed only between frequently cultivated fields and infrequently cultivated fields.It was observed that the highest MAR index in frequently cultivated fields was 0,73 with 8 bacteria, 0,67 in infrequently cultivated fields with 1 bacteria, 0,67 in uncultivated fields with 3 bacteria, and 0,73 in greenhouse cultivation fields with 1 bacteria. It was also found out that 29 bacteria in frequently cultivated fields, 18 bacteria from infrequently cultivated fields, 16 bacteria from uncultivated fields and 28 bacteria from greenhouse cultivation areas were resistant to more than one type of antibiotics.