P-tipi çinko oksit (ZnO) yarıiletken ince filminin atmalı katodik vakum ark depolama yöntemi ile elde edilmesi ve karakterizasyonu
Deposition and characterization of p-type ZnO films by pulsed cathodic vacuum arc deposition technique
  1. Tez No: 270608
  2. Yazar: NECDET HAKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada atmalı katodik vakum ark depolama sistemi kullanılarak cam alt tabanlar üzerine depolanan ZnxNy filmlerinin oksidasyonu ile N katkılı ZnO ince filmler elde edilmiştir. Tavlama sıcaklığının depolanan ZnxNy ince filmlerinin yapısal, elektriksel ve optiksel özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bundan başka, N katkılı ZnO filmler O2-N2 karışım atmosferinde cam alt tabanlar üzerine depolanmışlardır. Elde edilen filmlerin 450 °C' de tavlanmasıyla p-tipi ZnO:N ince filmler elde edilmiştir. O2'nin N2' ye oranının elde edilen ve tavlanan filmlerin elektriksel ve optiksel özellikleri üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Ayrıca, n-tipi (100) yönelimli tek kristal silisyum alt tabakaları üzerine, ZnxNy ve 5/3' lük O2/N2 oranıyla ZnO:N filmleri depolanmıştır. Elde edilen bu filmler p-ZnO/n-Si heteroeklem yapılar elde etmek için 450 °C' de 1 saat tavlanmışlardır. Bu yapıların akım-gerilim (I-V) karakteristikleri oda sıcaklığında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, N-doped ZnO films were obtained by the oxidation of ZnxNy thin films deposited on glass substrates employing pulsed cathodic vacuum arc deposition system. The influence of annealing temperature, on the electrical, structural and optical properties of asdeposited ZnxNy films was investigated. The N-doped ZnO films obtained on glas substrate in O2-N2 gas mixture were also investigated. p-type ZnO:N films were obtained by annealing of the as-deposited films at 450 °C. The influence of O2 to N2 ratio on the electrical and optical properties of the as-deposited and annealed films was studied .In addition, ZnO:N film with the 5:3 ratio of O2 to N2 and ZnxNy film were deposited on n-type (100) Si substrate. These films were annealed at 450 ? for one hour to form p-ZnO/n-Si hetero-junction structures. The current-voltage (I-V) characteritics of the structures have been measured at room temperature