Termik santral kaynaklı hava kirliliğinin bitkilerdeki mineral beslenme ve antioksidatif savunma mekanizmasına etkisi
Effect of thermal power plant pollution on mineral nutrition and antioxidative defence mechanism on eucalyptus and morus species
- Tez No: 270607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DÜZENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışması, termik santral kaynaklı hava kirliliği sonucunda oluşan SO2, CO2 ve NOx gibi kirletici gazların bitkilerdeki mineral beslenme ve antioksidatif savunma mekanizmasına etkisini araştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla 2006-2007 yılının Nisan ve Eylül aylarında, Adana ili, Yumurtalık ilçesinde bulunan Sugözü Termik Santrali'ne 1, 2.5, 5, 10, 15 km uzaklıkta belirlenen örneklik alanlardan Eucalyptus camaldulensis Dehnh. ve Morus alba L. türlerine ait yaprak örnekleri ve örnekleme alanına ait toprak örnekleri alınmıştır. Alınan yaprak örneklerinde ağır metal, mineral element, stoma dağılımı, klorofil, prolin, karotenoid, lipid peroksidasyonu, SH-bileşikleri, askorbik asit ve süperoksit dizmutaz (SOD) ölçülmüştür. Ayrıca örnek alınan topraklarda ağır metal ve mineral element analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen veriler; özellikle doğu yönünde, 2.5 ve 5 km mesafedeki bitkilerin kirlilikten daha çok etkilendiğini göstermiştir. Kirletici gazlara karşı oluşan antioksidatif savunma mekanizması sonucunda, örnek alınan her iki bitki türünün yapraklarında; toplam klorofil, karotenoid, prolin, lipid peroksidasyonu, SH-bileşikleri, askorbik asit ve SOD konsantrasyonunun arttığı, stoma yoğunluğunun ise azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of air pollution arise from thermal power plants were investigated on April and September in 2006-2007. For this purpose, the woody tree species sampled were Eucalyptus camaldulensis Dehnh. and Morus alba L.. Leaf and soil materials were collected at a distance of about 1, 2.5, 5, 10 and 15 km from the Sugözü Thermal Power Plant. Samples collected were taken back to the laboratory where they were analysed for mineral elements, stomatal density, chlorophyll, carotenoids, proline, lipid peroxidation, SH-compounds, ascorbate and superoxide dismutase (SOD). Obtained data showed that at the distance of 2.5 and 5 km, antioxidant contents of leaves collected from East showed increases a range according to the degree of antioxidative response to air pollution violences. It was estabilished that in the samples of leaves taken from this area; proline, total chlorophyll content, carotenoids, lipid peroxidation, SH-compounds, ascorbate and superoxide dismutase (SOD) increased but stomatal density decreased.