Investigation of flow characteristics around a single and staggered slotted-cylinders
Tek ve çok slotlu şaşırtılmış silindirler etrafındaki akış yapısının incelenmesi
  1. Tez No: 270617
  2. Yazar: SUAT ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin amacı, dikdörtgen kesitli sığ kanal içerisine yerleştirilmiş tek ve çoklu silindirler etrafındaki akış karakteristiklerini Parçacık Görüntülemeli Hız Tekniği ile deneysel olarak hesaplamaktır. Başlangıçta, değişik sıralanmış silindirler etrafındaki doğal akış girdap parametrelerini baştanbaşa nitel olarak gözlemlemek amacıyla boya deneyi yapılmıştır. İkinci olarakta hidrodinamik açıdan ısı transferi miktarını artırma amaçlı daimi olmayan akış kontrol uygulamalarındaki kompleks akış davranışının fiziğini anlamak için PIV ile akış yapısı nicel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study is to determine the flow characteristics of a single and multiple slotted-staggered cylinders placed in a rectangular water channel with a narrow gap using the Particle Image Velocimetry technique. Qualitative flow visualization was initially employed in order to observe the overall nature of the vortical flow patterns for different configurations of cylinders. Quantitative flow visualization was secondly employed for whole configurations of cylinders in order to understand the physics of complex flow behaviour that gives rise to unsteady loading with the eventual intent of implementing control schemes to enchance the rate of heat transfer hydrodynamically.