Digital signal processor based implementation of custom power device controllers
Özel güç cihaz kontrolcülerinin sayısal sinyal işlemci kullanılarak uygulanması
  1. Tez No: 270618
  2. Yazar: MEHMET UĞRAŞ CUMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Özel güç, sağlanan güçte oluşabilecek herhangi bir güç kalitesi problemine tahammülü olmayan müşteriler için özel güç cihazları kullanılarak sağlanan güç olarak açıklanabilir. Bu cihazlardan Dinamik Gerilim İyileştiricisi (DGİ), sisteme seri olarak bağlanmakta ve oluşabilecek gerilim düşümlerini tespit edip, eksik olan kısmı üreterek yüke sunmaktadır. Böylece yük, beslemede oluşan gerilim düşümlerinden etkilenmemektedir. Diğer bir cihaz, Statik Transfer Anahtarı (STA) olup iki farklı besleme hattına sahip müşterilere ait hassas yükleri besleme hattının herhangi birinde oluşabilecek gerilim düşümü veya kesilmeleri durumunda sorunsuz olan besleme hattına en kısa zamanda transfer edilmesini sağlamaktadır. Akım harmoniklerinin temizlenmesinde ise Paralel Aktif Güç Filtresi (PAGF) kullanılmaktadır. Bu cihaz harmonik oluşturan yükün ihtiyaç duyduğu harmonikleri üreterek, kaynak tarafından çekilen harmonikli akımı azaltmayı amaçlamaktadır.DGİ, STA ve PAGF gibi özel güç cihazlarının gerçekleştirilmesinde güç elektroniği anahtarlama elemanları kullanılmaktadır. Güç elektroniği elemanlarını kontrol etmek için ise kontrolcü tasarımı ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada DGİ, STA ve PAGF kontrolcülerinin Sayısal Sinyal İşlemciler kullanılarak tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanması gerçekleştirilmiştir. DGİ için yeni bir gerilim düşümü tespiti ve gerilim kompanzasyonu metodu önerilmiştir. STA'da da yeni gerilim düşümü metodunun uygulanması gösterilmiştir. PAGF'de anlık reaktif güç yöntemindeki gerilim dengesizliklerinin neden olduğu sorunlar giderilmiştir. Çalışmada özel güç cihazlarının tasarımı detaylı olarak anlatılmış ve geliştirilen kontrol algoritma ve kodları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Custom power can be explained as the power supplied to the customers who do not tolerate any power quality problems that may occur in supplied power using custom power devices. Dynamic Voltage Restorer (DVR) is one of the custom power devices that is connected in series to the system. DVR detects the voltage sags and injects missing portion of voltage to the load. By this way, the load is not affected by voltage sags on the supply. Another custom power device is the Static Transfer Switch (STS) that transfers the supply of the voltage sensitive loads of customers who have two different feeders. When a sag or interruption occurs on one of the feeders, the loads are transferred to the healthy feeder in the shortest time possible. Shunt Active Power Filter (SAPF) is used to eliminate the current harmonics. The purpose of SAPF is to minimize the harmonic level of the source current by generating the harmonics required by the non-linear loads.Power electronics switching devices are widely used in the realization of custom power devices such as DVR, STS and SAPF. To control the power electronic equipments, controller design and development are needed. In this study, the controllers of DVR, STS and SAPF are designed, developed and implemented using Digital Signal Processors (DSP). A new sag detection and voltage compensation method is proposed for the DVR. The sag detection algorithms are also applied to the control of STS. In the implementation of SAPF, the problems caused by the voltage unbalance in instantenous reactive power method are solved. The design of custom power devices are explained in detail. Control algorithms and codes developed are presented.