Endokrin yıkıcı bileşiklerin bakteriyel parçalanması
Bacterial degradation of endocrine disrupter compounds
  1. Tez No: 270619
  2. Yazar: AYŞENUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Endokrin yıkıcı bileşikler insanlar ve diğer canlılar üzerine hayati etkileri olan önemli çevresel kirleticilerdir. Bu çalışmada endokrin yıkıcı bileşiklerden E2, DHT ve progesteronun iki farklı konsantrasyonda, minimal besiyerinde, tek karbon kaynağı olarak bakteriyel degradasyonu araştırılmıştır.Besiyerinden periyodik olarak alınan E2, DHT ve progesteronun HPLC analizleri, biyodegrdasyonda kullanılan bakteriler tarafından bu kimyasalların parçalandığını göstermiştir. 96. saatin sonunda sırasıyla E2, DHT ve progesteronun %74.44, 72.31 ve 60'ı parçalandığı belirlenmiştir. Hormonal aktivite testlerinde ise 96. saatte E2, DHT ve progesteron için %35.7, 14.8 ve 36.4 aktivite azalışı tespit edilmiştir. Parçalanma ürünlerinin analizi GC-MS ile gerçekleştirilmiştir. Biyodegradasyon süresince KOİ ve TOK değerlerinde de azalış belirlenmiştir.Endokrin yıkıcıların çevreden uzaklaştırılmasında kullanılan pahalı ve ikinci bir kirliliğe neden olan tekniklere alternatif olarak bakteriyel degradasyon proseslerinin kullanılması etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Endocrine disrupter compounds are important environmental pollutants for humans and other livings. In this study, bacterial degradation of E2, DHT and progesterone from endocrine disrupter compounds in two different concentration and minimal medium as sole carbon source was investigated.HPLC analyses of E2, DHT and progesterone taken periodically from medium was showed that these chemicals degradated by bacteria using biodegradation. In 96th, E2, DHT and progesterone were degradated 74.44%, 72.31 and 60, respectively. In hormonal activity tests, E2, DHT and progesterone activities were reduced 35.7%, 14.8 and 36.4 in 96th. Analysis of degradation products were realized with GC-MS. KOI and TOK values were decrease during biodegradation.As alternative to expensive and second pollution causing techniques, used for removal of endocrine disrupter from environment, using bacterial biodegradation processes can be effective.