Trabzon, Samsun, Rize ve Hopa limanlarının ardbölge analizi
Hinterland analysis of Trabzon, Samsun, Rize and Hopa ports
  1. Tez No: 270680
  2. Yazar: ERCAN YÜKSEKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Taşımacılık maliyetleri, yüksek taşıma kapasitesi, az enerji kullanımı, emniyet ve zaman, göz önüne alındığında en uygun ulaştırma sistemi denizyolu taşımacılığıdır.Limanlar ise denizyolu taşımacılığının başlangıç ve bitiş noktaları olarak stratejik öneme sahip olup, ticari hayatta çok önemli rol oynarlar. Limanlarda malların yüklemesi/boşaltmasının yanı sıra gemiler için çeşitli hizmetler sağlanır.Artan ticaret hacmine bağlı olarak, optimum liman kapasitelerini elde etmek için limanlar iyi şekilde planlanmalı ve geliştirilmelidir. Mevcut limanlar ve kapasiteleri en etkin şekilde kullanılmalı, bunun için de bilimsel yöntem ve tekniklerle çalışılmalıdır.Bu çalışmada, Trabzon, Samsun, Rize ve Hopa Limanlarının yükleme boşaltma gelişimi ile bu limanların yer aldığı kentlerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, nüfus rakamları ve liman ardbölgelerinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, arasındaki ilişki regresyon analizi ile saptanarak, her bir limanda gelecekte elleçlenebilecek yük miktarı tahmin edilmiştir.Farklı senaryoların kullanıldığı regresyon analizi sonuçları dikkate alındığında, iyimser senaryoya göre Trabzon ve Rize Limanları kapasitelerinin 2025 yılına kadar yeterli, Samsun Limanı kapasitesinin 2019 ve Hopa Limanı kapasitesinin ise 2025 yılında yetersiz olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When transportation costs, high transportation capacity, little energy use, security and time are considered the most suitable transportation system is maritime transportation.Ports, however, as the beginning and ending points of maritime transportation has strategic importance. Ports play a crucial role in commercial life. From ports besides loading/unloading of goods, various duties are supplied.Depending upon increasing commerce volume to get optimum port capacity, ports must be planned well and developed. Available ports and their capacity must be used with the most effective style, for this, one must study with scientific methods and techniques.In this study by fixing the loading/unloading progress of Trabzon, Samsun, Rize and Hopa ports and the relation between Gross Domestic Product and population numbers of the cities these ports take place and Gross Domestic Product of port hinterlands, handling load amount at each port can be handled in the future is guessed. When regression analysis results, in which different scenarios are used are taken into consideration, according to optimistic scenarios it is determined that the capacity of Trabzon and Rize ports will be sufficient until 2025, the capacity of Samsun port will be inadequate until 2019, the capacity of Hopa port, however, until 2025.