Trabzon,Ordu,Samsun,Rize ve Giresun erkek yetiştirme yurtlarında kalan ergenler ile Trabzon ilinde ailesi ile yaşayan erkek ergenlerin depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing the levels of depression of adolescent boys who live in orphanages in Samsun,Ordu,Giresun,Trabzon,Rize and adolescent boys who live in trabzon with their families
  1. Tez No: 272473
  2. Yazar: GÜLİZAR ROL MOLLAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. ERKAN BERKSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Trabzon, Ordu, Samsun, Rize ve Giresun Erkek Yetiştirme Yurtlarında Kalan Ergenler İle Trabzon İlinde Ailesi İle Yaşayan Erkek Ergenlerin Depresyon Düzeylerinin KarşılaştırılmasıBu araştırma, yetiştirme yurtlarında kalan erkek ergenlerle ailesi yanında kalan erkek ergenlerinin depresyon düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize Yetiştirme Yurdunda 2010 yılı ocak ayında kalmakta olan 139 erkek ergen ile 2010 yılı ocak ayında Trabzon İl merkezinde ailesi yanında kalan 114 erkek ergen oluşturmuştur. Ailesinin yanında kalan ergenler Trabzon İl merkezinde yaşayan sosyodemografik özellikleri farklı ilköğretim ikinci kademe ve orta öğretim öğrencileri arasından tesadüfü olarak seçilmiştir.Araştırmada verilerin toplanmasında ergenlerin depresyon düzeylerini belirlemek üzere hazırlanan anket formu ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalar için bağımsız t testi, üç ve daha üstü grup karşılaştırmalar için ANOVA/tek yönlü varyans analizi (F testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparing The Levels Of Depression Of Adolescent Boys Who Live In Orphanages In Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize And Adolescent Boys Who Live In Trabzon With Their Families.This descriptive study was carried out to compare the levels of depression between adolescent boys who live orphaneges and the ones who live with their families. The basis of the study is the 139 boy adolescents who lived in orphanages in Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon and Rize in January, 2010 and 114 boy adolescents who lived with their families in the city center of Trabzon in January, 2010. The adolescents living with their families were randomly chosen among the students of secondary and high schools whose sociodemographic features were various.A questionnaire and Beck Depression Scale was used to collect data. When analyzing the data, independent t test was used for comparing two variants and one way Anova (F test) was used to compare three and more variants.