Erzurum bataklıklarının kuş türleri
Bird species of Erzurum marshes
  1. Tez No: 270686
  2. Yazar: ALPTUĞ SARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAĞDAN BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
?Erzurum Bataklıklarının Kuş Türleri?nin araştırıldığı bu çalışma, araştırma alanı olarak seçilen Erzurum ilinde 2008 yılı Nisan ayından, 2009 yılı Kasım ayına kadar süren 12 adet arazi gözlemi ile gerçekleştirilmiştir.2008-2009 yılları arasında yıl boyunca yapılan ornitolojik gözlemler sonucunda 51 aileden 239 kuş türünün alanda görüldüğü belirlenmiştir.13 Nisan 2008 tarihinde başlanan arazi gözlemlerine, 01 Kasım 2009 tarihine kadar devam edilmiştir. Kış aylarında daha seyrek olmakla birlikte, her mevsim en az bir haftalık gözlem yapılmıştır. Böylece, yılın hangi ayında hangi türün araştırma alanına uğradığı ortaya konulmuştur.Araştırma alanı kuşlar açısından önemli yaşam alanı çeşitliliğine sahiptir. Ancak, son yıllarda çeşitli etkilerle daralan bu yaşam alanlarının bozulması, mevcut kuş çeşitliliğini azalttığı gibi araştırma alanında ki doğal yaşamı tehdit eden en önemli etkendir.Erzurum Bataklıklarında çalışmalarımız sırasında alanı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerin drenaj kanalları, otlatma, Erzurum havalimanı, şehirleşme, yollar, yüksek gerilim hattı, kaçak av, turba ve diğer kaynakların kullanımı, su kaynaklarının tahribi, tarımda ilaçlama, rekreasyonel kullanım, mevsimsel geçici konaklamalar, arıcılık faaliyetleri, taş ocağı ve taş toplayıcılığı, don ve dolu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is comprised of results, which are based on observations from Erzurum province researching about and carried out between April 2008 ? November 2009.According to the research carried out 239 species of birds from 51 families were observed.During the April 13, 2008- November 01, 2009 observation periods, research area was monitored at least a week in both summer and winter seasons. Hence, identifion of seasonal movements were carried out for bird species.As a result of observations, research area is stated as an important for birds with regard to habitat diversity. Yet, various negative impacts have caused habitat degeneration reducing bird diversity and threatening wildlife availability in area.During the studies in Erzurum Marshes, the most important negative factors have identified such as drainage canals, grazing, Erzurum airport, urbanization, roads, high voltage lines, poaching, turf and other sources usage, water supply devastation, chemical applications, unplanned recreational activities, temporal accommodations, beekeeping, stone pit, stone collecting, frost and hail events.