Erzurum bataklıkları Polyphaga (Helophoridae ve Hydrophilidae) familyaları üzerine faunistik araştırmalar
Faunistic studies on the families of Polyphaga (Helophoridae and Hydrophilidae) in Erzurum marshes
  1. Tez No: 570326
  2. Yazar: NUMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Erzurum Bataklıkları'ndan toplanan Helophoridae ve Hydrophilidae'ye ait türler değerlendirilmiştir. Örnekler Mayıs 2016-Ekim 2017 tarihleri arasında Erzurum Bataklıklarından belirlenen çeşitli lokalitelerden toplanmıştır. Teşhis edilen türlerin önemli taksonomik karakterleri fotoğraflanmış, Dünya ve Türkiye dağılımları birlikte sunulmuştur. Araştırma bölgesinde; Helophoridae'den 8 tür ve Hydrophilidae'den 7 tür olmak üzere toplam 15 takson tespit edilmiştir. Bu türlerden Helophorus montenegrinus (Kuwert 1885), Berosus asiaticus (Kuwert 1888), B. fulvus (Kuwert 1888), Enochrus bicolor (Fabricius 1792), Paracymus chalceolus (Solsky 1874), Cercyon quisquilius (Linnaeus 1760) Erzurum'dan ilk kayıttır. Cercyon tristis (Illiger 1801) ise Erzurum'dan ilk, Türkiye faunası için ikinci kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been evaluated the specimens belonging to the Helophoridae and Hydrophilidae collected from Erzurum Swamps. The specimens have been collected from various localities determined from Erzurum Swamps, between May 2016-October 2017. Important taxonomic characters of the descripted species have been photographed, Turkey and worldwide distribution are presented together. Totally, 15 taxa have been determined in the research area which of them 8 species belonging to the Helophoridae and 7 species belonging to the Hydrophilidae. Of these Helophorus montenegrinus (Kuwert 1885), Berosus asiaticus (Kuwert 1888), B. fulvus (Kuwert, 1888), Enochrus bicolor (Fabricius 1792), Paracymus chalceolus (Solsky 1874), Cercyon quisquilius (Linnaeus, 1760) have been recorded first time for Erzurum. Cercyon tristis (Illiger 1801) has been recorded from Erzurum first time also from Turkey second time.