Erzurum İli Hydrachnidae-eylaidae (Acarı, hydrachnellae) türlerinin sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
A Systematic and ecological investigation of the species of hydrachnidae, eyladiae (Acari, hydracnellae) of Erzurum city
- Tez No: 76896
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Erzurum ilinden toplanmış su kenelerinden Hydrachnidae ve Eylaidae türlerinin sistematik ve bazı ekolojik sorunlarına dikkat çekilmektedir. Çalışma bölgesinde bu iki familyaya ait toplam 1 1 tür tespit edilmiştir. Bunlardan daha önce Dumlu'dan sadece nifmleri bilinen Eylais rahmi Özkan, 1982'nin aynı yerden erkek ve dişileri yakalanarak tanımlanmış ve çeşitli organlarının şekilleri çizilmiştir. Ayrıca Erzurum'dan bilinen türlerin yakalandıkları yerleri ve örnek sayılarını gösteren bir liste düzenlenmiştir. Bu türlerin örnekler üzerinde özgün şekilleri çizilmiş, tanımlan gözden geçirilerek yeniden düzenlenmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış, alt cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiş, yakalanan örneklerin aylara ve türlere dağılımı verilmiş, dünya ve Türkiye'deki yayılışları üzerinde durulmuştur. Durgun su hayvanı olan bu su kenesi türlerinin yaşamakta oldukları birikinti, gölet ve bataklıkların hakim su bitkileri tespit edilerek suların anyon, katyon, iletkenlik ve pH gibi özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Systematic and some ecological matters of Hydrachnidae and Eylaidae species of water mites collected from Erzurum were focused on. Total 1 1 species that belong to two families (Hydrachnidae and Eylaidae) were detected in the study area. The male and female of Eylais rahmi Özkan, 1982 only the nymphs of which had earlier been found in Dumlu were found out and recognized, and their various organs were illustrated. Also, a list illustrating the place where the species were found in Erzurum and their numbers was prepared. Particular figures of these species were drawn through the samples, their descriptions were reviewed and rearranged, various organs were measured, the key of their subgenus and species was arranged, the distributions of the collected samples were given according to months and years, and the distribution of them through Turkey and the world was underlined. Dominant water plants of reservoirs, ponds, swamps where these water mites have been living were detected and such features as anion, cation, conductance and pH of those waters were found out.