Bazı Onosma L. (Boraginaceae) türleri üzerinde anatomik çalışmalar
Anatomical investigations on some species of Onosma L. (Boraginaceae)
  1. Tez No: 270698
  2. Yazar: SEHER GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BEYAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada 6 Onosma L. türü (O. discedens Hausskn. ex Bornm.(endemik), O. tenuiflorum Willd., O. aucheranum D.C., O. roussaei D.C., O. rigidum Ledeb. ve O. trapezunteum Boiss. & Huet ex Hand.-Mazz.(endemik)) anatomik yönden incelenmiştir.Çalışmada kullanılan bitki materyalleri Doğu Karadeniz Bölgesi ve Erzincan ilinden 2003?2006 yıllarında bitkilerin vejetasyon dönemlerinde toplandı. Toplanan bitkiler herbaryum ve fiksasyon materyalleri şeklinde muhafaza edildi. Anatomik incelemeler için fiksasyon örneklerinin gövdelerinden enine kesitler, yapraklarından ise hem enine hem de yüzeysel kesitler alındı. Kesitlerden daimi preparatlar hazırlandı ve Olympus BX51 ile fotoğraflandı. Aynı zamanda bu preparatlardan çizimler de yapıldı.Türlerin anatomik özellikleri karşılaştırıldı ve türler arasında bazı farklılıklar tespit edildi. En önemli anatomik farklılıkların yapraklarda olduğu görülmüştür. Bu farklılıklar; mezofilde palizat parankiması hücrelerinin sıra sayısı ve uzunluğu, yaprak yüzeylerinde ise stoma, epidermis hücreleri ve tüylerdedir. Ayrıca gövde anatomisinde de, korteks ve öz parankima hücrelerinin şekil ve sıra sayısı gibi özelliklerinin önemli anatomik karakterler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 Onosma L. species (O. discedens Hausskn. ex Bornm.(endemic), O. tenuiflorum Willd., O. aucheranum D.C., O. roussaei D.C., O. rigidum Ledeb. and O. trapezunteum Boiss. & Huet ex Hand.-Mazz.(endemic)) were examined in terms of anatomical features.Plant materials were collected from Eastern Black Sea Region and Erzincan in the periods of their vegetation between 2003 and 2006. The collected plants were stored as herbarium and fixation materials. For anatomical investigations, transverse sections were taken from the stems, transverse and peripheral sections were taken from the leaves of the fixation materials. Permanent slides were prepared from these anatomical sections and photographed by Olympus BX51. In addition, drawings were carried out these slides.The anatomical structures of species are compared with each other and some differences among species have been also observed. It is determined that the most important anatomical differences are present in leaves. These differences are length and layer number of palisade parenchyma cells in mesophyll, the features of stomata, epiderma cells and hairs on the leaf surface. In addition, some differences in the shape and layer number of the parenchyma cells in cortex and pith are also observed in stems.