IGS istasyon noktalarının sabitliğinin araştırılması: TRAB IGS noktası örneği
Investigate the stability of IGS station points: Case study for TRAB IGS station
- Tez No: 270706
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeoloji Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde deformasyon ölçmeleri her alanda göze çarpan bir disiplin haline gelmiştir. Ölçü alet ve yöntemlerinin gelişimi ve istatistik analizlerin birlikte kullanımı ile deformasyon ölçü ve analizi birçok uygulama alanında yerini bulmuştur. Gittikçe gelişen deformasyon ölçü yöntemleri uzay ve uydu gözlemleri alanına taşınmış ve sabit GPS (Global Positioning System) istasyonları deformasyon analiz amaçlı kullanılmaya devam edecektir.Bugünün tarihi itibarıyla Uluslararası GNSS Servisi (IGS) eski adıyla Uluslararası GPS Servisi dünyanın dört bir yanındaki 377'si aktif toplam 421 IGS noktasından elde edilen verilerini toplar, arşivler ve dağıtır. Bu istasyonların bazılarında sadece uydu gözlemleri ile değil aynı zamanda uzak yıldız gözlemleri, galaksi gözlemleri ve radar gözlemleri ile ölçüler toplanmaktadır. IGS İstasyonları kuruldukları bölgenin karakteristik deformasyon hareketlerini diğer sabit GPS istasyonlarına göre daha iyi belirleyebilmektedir.Bu tez çalışması kapsamında; Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kanuni Kampüsü, Harita Mühendisliği Bölümü binası üzerine tesis edilmiş ve sabit olarak kabul edilen TRAB IGS noktasının sabitliğinin irdelenmesi, TRAB IGS noktasının üzerine tesis edildiği Harita Mühendisliği binası ve çevresinde oluşan deformasyonların belirlenmesi, sonuçların, jeolojik olarak belirlenmiş araştırma alanının aktif fay kinematiği ile karşılaştırılması ve sonuçların yorumlanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, deformation measurements has became a conspicuousare discipline for different fields. With the improvements of measurement devices and combined use with the statistical analyses, deformation measurements and analysis has gained a place in many application fields. Increasingly improvement in deformation measurements methods has been entered into space and satellite measurement techniques and permanent GPS (Global Positioning System) stations will continue to be used for deformation analysis purposes.At the time of going to press, the International GNSS Service (IGS), formerly the International GPS Service collects, archives, and distributes observation data from total 421 permanent IGS stations which of 377 are active stations around the world. At some of these stations, measurements are collected from the observations of not only from satellite but also from quasar, galactic and radar. IGS stations can better determine deformation movements of their constructed area than other types permanent GPS stations.Within this thesis study, the investigation of stability of TRAB IGS station which is constructed on roof of department of Geomatics Engineering at Karadeniz Technical University (KTU) Kanuni Campus Area, determination of deformation on building of department of Geomatics Engineering and its surroundings, comparison of results with the geologically determined active fault kinematic of research area and interpretation of all results are conducted.