Matematik öğretmenlerinin matematik eğitimine yönelik inanışlarındaki değişimin incelenmesi
Examining changes in mathematics teachers? beliefs towards mathematics education
- Tez No: 270707
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmenlerinin matematik eğitimine yönelik inanışlarının mesleki deneyime bağlı olarak değişip değişmediğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 12 öğretmenin matematik bilginin doğası, öğretmenin rolü, öğrencinin rolü ve değerlendirme hakkındaki görüşleri alınmıştır. Çalışmada, gelişimsel araştırma yöntemlerinden kesit alma yöntemi kullanılmıştır. Veriler anket ve mülakatlarla toplanmış ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Daha sonra Magolda'nın epistemolojik yansıtma modeli kullanılarak öğretmenlerin görüşleri sınıflandırılmıştır. Çalışmada, öğretmen adayları ve mesleki deneyimleri 6?10 yıl arasında olan öğretmenler matematik bilginin doğası açısından ilgili sınıflandırmada daha üst düzeylerde bulunmuşlardır. Öğretmenin rolü açısından da özellikle mesleki deneyimleri 1?5 yıl arasında olan öğretmenler ilgili sınıflandırmada alt düzeyde bulunmuşlardır. Öğrencinin rolü ve değerlendirme açısından ise katılımcıların görüşleri arasında bir takım farklılıklar olsa da tamamı bağımsız bilme düzeyinde değerlendirilmişlerdir. Çalışmada, iş başındaki öğretmenlerin öğrenci merkezli öğretim konusunda detaylıca bilgilendirilmedikleri ve yeni öğretim programının ön gördüğü rehber öğretmen modeline uygun bazı yeterliliklere sahip olmadıkları belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının ise yeni uygulamalara yönelik taze bilgilere sahip oldukları ancak bu bilgileri uygulayıp yeterince içselleştiremediklerinden dolayı, özellikle öğretmenin rolü konusundaki görüşlerinin öğretmenlik uygulaması sırasında geleneksel anlayışa doğru bir değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine whether secondary school mathematis teachers? beliefs about mathematics education change according to their professional experiences. Along with this aim, 12 teachers? opinons about the nature of mathematics knowledge, role of teacher, role of student, and about evaluation were taken through questionaires and interviews. In the study cross-sectional research method was used. The data were processed by content analysis in a qualitative manner and then classified by using Magolda?s epistemological reflection model. The study illustrated that preservice teachers and in-service teachers who have 6?10 years teaching experiences appeared to be were found at higher level in terms of the nature of mathematics knowledge. Teachers have 1?5 years professional experiences were found in lower levels in terms of teacher role in the relevant categories, either. On the other hand, all participants were found at the idependent level in terms of evaluation and student role even if they have some different opinions towards the two subjects. In the study, it was determined that in-service teachers had not been informed about student ? centered teaching in detail and they had not had some qualifications about the teacher role what promising concerning philosophical notion of the new mathematics curriculum in Turkey. On the other hand, it was found that preservice teachers had fresh knowledge about new practices but since they could not internalize these knowledge by implementing them, their views particularly about the role of teacher were inclined to traditional approach during teaching practice.