Bazı Bi-ve poliheterosiklik bileşiklerin sentezi ve antimikrobial aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some Bi- and polyheterocyclic compounds and investigation of their antimicrobial activities
- Tez No: 270714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada, heterosiklik karbamatlar olan 41a-c, 42b, 43a-c ve 49 bileşiklerinin sentezi, ester etoksikarbonilhidrazonlardan başlanarak gerçekleştirilmiştir. Karbamat grubunun serbest amino grubuna dönüştürülmesi için ise asidik hidroliz yolu seçilerek 46, 47 ve 50 tipi aminler elde edilmiştir. 46 ve 50 tipi aminlerin uygun aldehidler ile muamelesi de karşılık gelen Schiff bazlarını vermiştir.2-[Etoksi(4-klorobenzil)metilen]hidrazinkarboksilat (39b)'ın antipirin ile reaksiyonundan elde edilen 3H-1,2,4-triazol-3-on (63) türevinin önce etil bromoasetat ve ardından hidrazin hidrat ile etkileştirilmesi ile karşılık gelen asetohidrazid bileşiği (65), bunun da fenil- ve benzil izotiyosyanat ile ve yine bir hidrazid olan izonikotinik asit hidrazidinin (52) de 4-metilfenilizotiyosyanat ile ayrı ayrı olmak üzere reaksiyonlarına başvurulmuş ve her birine karşılık gelen karbotiyoamid türevleri (66a, 66b, 60) elde edilmiştir. 57 ve 65'in CS2 ile ayrı ayrı reaksiyonları ise 1,3,4-oksadiazol türevlerinin (59 ve 68) oluşumuna yol açmıştır. 52, 60, 66a ve 66b'nin bazik muamelesi, karbotiyoamid yan zincirinin 5-merkapto-1,3,4-triazol halkasına dönüşümü ile sonuçlanmış 53, 61, 67a ve 67b bileşiklerini vermiştir. Asidik bir -SH içeren 53 bileşiğinin de sırasıyla etil bromoasetat, hidrazin hidrat ve 4-metilfenilizotiyosyanat ile reaksiyonu beklenen karbotiyoamidi (60) vermiş bunun da asidik ortamda halkalanması ise 1,3,4-tiyadiazol halkası içeren 62 bileşiğini vermiştir. 53 Tipi 5-merkapto-1,2,4-triazol bileşiğinin alkil halojenürlerle muamelesi, karşılık gelen S-alkil türevlerini 54a ve 54b verirken formaldehid varlığında metil piperazin ile etkileştirilmesi karşılık gelen Mannich bazının (55) oluşumuna yol açmıştır. Birer Schiff bazı olan 58a-f bileşiklerinin sentezi, karşılık gelen hidrazidin (57) uygun aldehidler ile reaksiyonu yoluyla gerçekleştirilmiştir. 68 Tipi 1,3,4-oksadiazol türevinin hidrazin hidrat ile reaksiyonu, triazolotriazin türevini (70) vermiştir. 66a Tipi karbotiyoamid bileşiğinin 4-kloro ve 4-nitrofenaçil bromür ile ayrı ayrı kondenzasyonu ise karşılık gelen 71a ve 71b bileşikleri olan 1,3-tiyazol türevlerini vermiştir.Sentezlenen bütün yeni bileşiklerin yapıları aydınlatılmış, antimikrobial özellikleri incelenmiş ve içlerinden bazılarının test mikroorganizmalarına karşı orta-iyi derecede aktivite gösterdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, heterocyclic carbamates, 41a-c, 42b, 43a-c ve 49 were synthesized starting from ester ethoxycarbonylhydrazones. The conversion of carbamate function into free amino group was carried out by acidic hydrolysis and compounds 46, 47 and 50 were obtained. The treatment of 46 and 50 with suitable aldehydes afforded the corresponding Schiff bases.The treatment of 3H-1,2,4-triazol-3-one (63) derivative that was obtained from the reaction of 2-[etoksi(4-klorobenzil)metilen]hidrazinkarboksilat (39b) with antipyrine, with ethyl bromoacetate and followed by hydrazine hydrate, produced the corresponding acetohydrazide (65), then, this compound was treated with phenyl- and benzylisothiocyanate at the same time with the treatment of nicotinic acid hydrazide (52) with 4-methylphenylisothiocyanate, separately, to obtain the corresponding carbothioamides (66a, 66b and 60). The basic treatment of all carbothioamide derivatives synthesized in this study caused to the conversion of carbothioamide side chain into 5-merkapto-1,3,4-triazole nucleus, thus compounds 53, 61, 67a and 67b formed, while the cyclization of the same carbothioamides in acidic media afforded 1,3,4-thiadiazole ring (62).The reaction of 57 and 65 with CS2 resulted in the formation of 1,3,4-oxadiazole derivatives (59 and 68). The Alkylation of 53 in basic media afforded the S-alkylated derivatives 54a and 54b, while the treatment of 53 with methyl piperazine in the presence of formaldehyde gave the corresponding Mannich base (55).The synthesis of Schiff bases 58a-f were performed by the reaction of 57 with several aldehydes. The reaction of 1,3,4-oxadiazole (68) with hydrazine hydrate produced, triazolotriazine compound (70). The condensation of 66a with 4-chloro and 4-nitrophenacyl bromide resulted the corresponding 1,3-thiazole derivatives (71a and 71b).The structures of the newly synthesized compounds were confirmed by IR, Mass, 1H and 13C NMR spectroscopic methods and elemental analyses and all compounds were screened for their antimicrobial activities. Some of them were found to possess good-moderate activities.