Hastane işletmelerinde örgüt iklimi ve tükenmişlik etkileşimi
Organizational climate and burnout interaction at hospital business
- Tez No: 270748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde küreselleşme ile birlikte işletmeler varlıklarını sürdürebilmek ve yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek için yeni yönetim yaklaşımları geliştirmek ve uygulamak zorunda kalmışlardır. Örgütlerin üzerinde yoğunlukla durdukları üretimin arttırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve verimliliğin sağlanması gibi konuların yanında insan unsurunun daha fazla önem kazanmasıyla birlikte, sağlıklı ve mutlu çalışanlardan oluşan örgütler oluşturmak daha da önemli hale gelmektedir.Bulundukları örgütte olumlu veya olumsuz gelişen bütün olaylardan etkilenen çalışanlar için değer gördükleri, yaptıkları işten tatmin oldukları, ilerleme ve gelişimlerine olanak sağlayan, olumlu örgüt iklimine sahip işletmeler başarı sağlamak, verimli ve etkili olmak açısından bulundukları pazarda diğer işletmelerden bir adım daha önde yer almaktadırlar. Bu nedenle işletmeler, örgüt iklimi ve tükenmişlik gibi örgüt psikolojisi alanında yer alan konulara önem vermektedirler.Örgütte hissedilen psikolojik ortam olarak tanımlanan örgüt iklimi çalışanların örgüt içindeki davranışlarını, beklenti ve becerilerini etkilemektedir. Tükenmişlik ise iş performansı, verimlilik, etkililik ve işten ayrılmak da dahil olmak üzere iş yerinde çalışma yaşamını tehdit eden, enerji, idealizm ve amacın kaybolmasıdır.Bu tez çalışması karmaşık yapıda, emek yoğun ve çeşitli meslek grubundaki çalışanların eşgüdümlü çalışmalarıyla hizmet üreten hastane işletmelerindeki örgüt iklimi ve tükenmişlik etkileşiminin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations have to develop innovative management approaches and apply such these methodologies in order to cope with intense competition and sustain their organizational lives. These organizations generally focus on increasing production capacity and service quality and providing efficiency. Besides these, as human factor becomes more popular they also pay importance to creating organizations with satisfied and healthy staff.In terms of successing organizational goals and sustaining productivity and efficiency; the staff being affected both negatively and positively by internal affairs of organization would mostly prefer being employed by organizations of which having a good organizational atmosphere and providing opportunities for development and advancement for themselves. Thus, organizations focus on subjects of organizational psychology field, such as organizational climate and burnout.Organizational climate, described as psychological atmosphere within organization, affects attitudes, expectations and skills of staff. And burnout or exhaustion syndrome is the lack of energy, idealism and goals that threatens business performance, productivity and efficiency.In this study, we aim to determine the interaction between organizational climate and burnout syndrome within hospitals of which product services due to coordinated works of staff included in labour-intensive and other occupational groups.