Moral açıdan Machiavelli'nin siyaset felsefesi
Machiavelli's political philosophy from the ethical perspective
- Tez No: 270768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN TOKER KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Machiavelli klasik anlayıştan moderniteye geçişte önemli isimlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. O, politika felsefesine getirdiği kavramlar, yöntemler ve kullandığı söylem ile farklı bir çizgide yer alır. Aynı zaman da teoriden praksise geçiş sürecinin de başında yer almaktadır.Bu çalışmadaki amaç Machiavelli'nin politika fesefesinin moral açıdan bir değerlendirmesini yapmaktır. Öncelikle Machiavelli öğretisini ortaya çıkaran tarihsel koşullar üzerinde durulmuş, bu öğretiyi belirleyen temel kavramların, düşüncelerin altı çizilmiştir. Daha sonra, görüşlerinin ardılları tarafından dönüştürülerek modern dünyanın çıkarlar paradigmasını temellendirmesi işlenmiştir. Machiavelli'nin öğretisi konusunda ahlaki analizlere yer verilmiştir. Bu çalışma Machiavelli'nin devlet, ulus çıkarına dayalı bir ahlak anlayışı geliştirdiğinin savunmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, Machiavelli'nin günümüzde hangi boyutta ortaya çıktığı sorusu ele alınmıştır. Neo ? konservatiflerle Makyavelizm ilişkilendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Machiavelli is one of the most prominent figures in the transition from classical to modernity. He takes place in a different line with the methods, concepts and the uses of discourse that he brought to the political philosophy. He also is the precursor of the transition from theory to praxis.The main aim in this study is to propound the moral dimensions of the political view of Niccolo Machiavelli. First of all, the study focuses on the historical circumstances that shaped Machiavelli's doctrines and underlines the fundamental concepts and notions which determine his doctrines. Afterwards, the study discusses how his opinions have been interpreted and converted by his successors and a new paradigm of interests of the modern world was established. The thesis also includes some ethical analysis on Machıavelli's doctrines.This study advocates that he developed a perception of morality that depends on the ultimate benefit of the state and the nation.In the last section of the thesis, the question of how Machiavelli's doctrines evolved has been discussed and the correlations between Machiavellism and Neo-conservatism are examined to the present day.