Yabancı diller hazırlık sınıflarında İngilizce konuşma becerisinin geliştirilmesi için yürütülen uygulamaların değerlendirilmesi
The evaluation of the practices which are implemented to improve English speaking skill at preparatory classes
  1. Tez No: 270767
  2. Yazar: BEYLÜ KARAYAZGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Ege Üniversitesi hazırlık sınıflarındaki ?Video, Listening and Speaking? dersi öğretim programı uygulamalarını öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşlerine göre değerlendirmektir. Betimsel nitelikli tarama modeli kullanılan araştırmada, ?Video Listening And Speaking? dersi öğretim programı, katılımcı temelde, öğelere dönük bir değerlendirme yaklaşımı ile değerlendirilmiştir. Araştırma, programının paydaşları olan öğretim elemanı ve öğrencilerden seçilen bir çalışma grubunda yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 325 öğrenci ve 31 öğretim elemanından iki ayrı anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının öğretim programının öğelerine ilişkin görüşlerini belirleyebilmek için hazırlanan anket, dönem sonunda çalışma grubuna uygulanmıştır. Verilerin analizinde ilişkilerin saptanması ve aynı zamanda değişkenler arasındaki farklılıkların belirlenebilmesi için ki-kare kullanılmıştır. Öğretim elemanı ve öğrencilerin görüşleri arasındaki ilişki katsayısını hesaplamada ise Cramer V ve Phi'den yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ?Video Listening And Speaking? dersi program hedeflerinin belirgin olmadığı, dolayısıyla içeriğin hedeften bağımsız olduğu belirlenmiştir. Öğretim elemanı ve öğrencilerin görüşleri; eğitim durumlarında iletişimin olumlu ancak öğretim strateji, yöntem ve tekniklerinin, araç ve gereçlerinin, öğretim hizmetinin niteliğini arttıran değişkenlerin kullanımında yetersizliklerin olduğunu göstermiştir. Sınama durumlarında izlenen yol ve yöntemlerin yetersiz olması, araştırmanın başka bir sonucudur. Araştırmada, konuşma becerisini geliştirmeye yönelik hazırlanacak öğretim programlarında, bu ve benzer araştırma sonuçlarının ihtiyaç analizi sonucu olarak görülmesi; konuşma becerisini geliştirmeye yönelik hazırlanacak program tasarılarının bu ve benzer araştırmaların sonuçlarına ve program geliştirme sürecinin ilkelerine göre düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the practices of ?Video, Listening and Speaking? curriculum of preparatory classes at Ege University. The study was completed by gathering the opinions of the students and the instructors. In the study, ?Video, Listening and Speaking? curriculum, in which descriptive survey method used, is evaluated with the participatory evaluation and the evaluation is done based on the objectives, content, assessment and the aspects of the curriculum. The survey was carried out with a study group chosen from the students and the instructors who are the stakeholders of the program. The data of the study was obtained by two different questionnaires from 325 students and 31 instructors. The questionnaire, which is prepared to determine the opinions of the students and the instructors about the elements of the curriculum, is implemented to the study group at the end of the term. Chi-square is used to detect the relations and to designate the differences between the variables in data analysis. Also, Cramer V and Phi are used to calculate the correlation ratio between the students and the instructors. At the end of the study, it is seen that the objectives of the ?Video, Listening and Speaking? curriculum are not clear and they are free from the content. The opinions of the students and the instructors show that the communication is positive but the use of the teaching strategies, methods and techniques, equipments and the variables which increase the quality of teaching are insufficient. Another result of the study is that the methods and the way which is followed are inadequate. It is recommended in the study that the results of this and similar studies should be seen as needs analysis in the curriculums which will be prepared to improve speaking skills. In addition, the curriculum designs should be arranged according to the principles of the curriculum development and the results of this and similar studies.