Çok partili dönemde kültür politikaları ve sanata yansımaları (1946-1960 )
Culture politics in multi party and effects on art ( 1946-1960 )
  1. Tez No: 270773
  2. Yazar: BAŞAK KATRANCI KASALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
1946-1960 yılları arasını ele aldığımız bu çalışmamızda, söz konusu aralıkta iktidarların kültür politikaları ve bunların sanata etkileri araştırılmıştır. Bu dönemde Türkiye, siyasi açıdan bir değişim yaşamaktaydı. 1945 yılında çok partili hayata geçiş, 1946 yılında DP'nin kurulması, Türkiye'nin politik hayatında önemli dönemeçlerdir. 1950 seçimlerinde 27 yıllık C.H.P. iktidarı yerini D.P.'ye bırakmıştır. Bu tarihten sonra ülke yönetiminde artık yepyeni bir kadro işbaşındadır.Bu değişim sadece bir kadro değişimi olarak kalmaz ve ülkede siyasetten ekonomiye, eğitimden sanata her alanda değişimler kendini göstermeye başlar. D.P., kendisinden önceki iktidar döneminde meydana getirilen kurumların tasfiyesi ile işe başlar. Kültür politikaları da bu değişimden etkilenir . Hasan Ali Yücel ile birlikte gündeme gelen Türk Hümanizması düşüncesi de terk edilmeye başlanır.Tez çalışmamızda, öncelikle dönemin siyasi hayatı önemli gelişmeler ışığında ele alındıktan sonra kültür ve sanat olayları incelenmeye başlanmıştır. Bunu yaparken izlediğimiz yol öncelikle Cumhuriyet öncesi kültür ve sanat ortamından kısaca bahsetmek, Atatürk ( 1923-1938 ) ve 1946 yılına kadar olan İnönü dönemlerini ( 1938-1946 ) ele aldıktan sonra esas araştırma konumuz olan çok partili dönem ( 1946-1950 ) ve Demokrat Parti dönemini ( 1950-1960 ) ele almak olmuştur.Çok partili dönem ve Demokrat Parti döneminde kültür ve sanat olaylarını incelerken, söz konusu dönemde meydana gelen olayları mümkün olduğunca ayrıntılı şekilde ele almaya çalıştık. Araştırmamızı daha çok birinci derece kaynaklara dayandırmaya gayret ettik. Ayrıca yine söz konusu dönem ile ilgili olarak ressam Özdemir Altan ve ressam Nüzhet Kutluğ ile röportajlar yaparak, dönem ile ilgili olarak görüşlerine başvurduk.
Özet (Çeviri)
The study focuses on 1946-1960 period ?during which the Republic of Turkey had experienced a political shift to multi-party democracy?, and examines cultural policies and effects of those policies on art. The abovementioned political shift was characterized with two critical events in political life of the young Republic; Transition to multi party period in 1945, and the establishment of Democratic Party in 1946. In elections of 1950, Repuclican People's Party (RPP), which had been holding political power for 27 years, was replaced by the Democratic Party (DP) led by different cast of actors to govern the country.Inevitably, the shift in political power had certain reflections in other arenas such as economics, education, and art. The institutions established during the Republican Party period were abolished by the Democratic Party. The winds of change had also brought new set of Culture Policies.The study presents an extensive account of events within the field of art and culture in the light of political developments of the period. Initial focus is on the culture and art environment during the pre-republican period. Then, the study provides a summary of two consequtive governmental periods; Atatürk ( 1923-1938 ) and İsmet İnönü ( 1938-1946 ). The abovementioned three sections provides the background to analyse the multi party period ( 1946-1960 )which is the major consideration of this dissertation.In order to give a substantial account, the first hand resources were utilized alongside with the interviews conducted with two significant painters of the period.