Edebî eserlerde bakış açısı yöntemi ve Türk hikâyeleri üzerine bir uygulama
The point of the view in literary works and Turkish stories
  1. Tez No: 270774
  2. Yazar: ELİF DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAFİYE AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde Batı ülkelerinde edebî eser incelemelerinde gösterge bilimi(semiotique) ve çağdaş dil bilimi(linguistuque) araştırmalarına bağlı olarak doğan naratoloji biliminden geniş şekilde yararlanılmaktadır.Propp, G.Genette, Greimas gibi edebiyat teorisyenlerinin görüşleri etrafında kurulan naratoloji bilimi, eski metin analizlerinin yerine yeni fikirlere dayanan analiz yöntemleri geliştirmiştir. Naratoloji biliminin edebiyat incelemelerine girmesiyle birlikte, edebiyat eseri bir yapı olarak ele alınmış ve bu yapıyı oluşturan unsurlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca naratoloji bilimiyle birlikte edebî metinler üzerinde yapılan analizler, niceliğe dayandırıldığı için elde edilen bulgular da genellikle nesnel bir nitelik kazanmıştır. Metin incelemeleri, naratoloji bilimi ile tanıştıktan sonra içten bir çözümleme yoluna gidilmiştir. Yani yapılan çalışmalar dil-dışı verileri değil, içten bir çözümlemeyi zorunlu kılmıştır.G.Genette, naratoloji bilimin kurucusu olarak ?Edebî Eserde Bakış Açısı? problemini ele almış ve bu konuda yeni bir teori geliştirmiştir. G.Genette tarafından kurulan ve kendisini izleyen araştırmacılar tarafından geliştirilen bu yöntem, ülkemizde genel hatlarıyla bilinmesine rağmen ayrıntılarıyla ortaya konulmamıştır. Bu araştırmamızda ?Edebi Eserlerde Bakış Açısı Problemi? bir bütün halinde ele alınmış ve örnekler üzerinde gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in western countries narratology which has developed due to semiotique and linguistuque studies finds use in the analyses of literary work.Narratology based on the ideas of literature theoricians like Propp, G.Genette, Greimas, makes use of new ideas in text analysis instead of the old methods. With the use of narratology in literature, the literary works have begun to be considered as a structure and the relations between the elements that make up this structure have begun to be examined. Since the science of narratology has quantitative outputs, the assesments made have a more objective nature. The use of narratology in literature has resulted in internal analysis methods. In other words these studies have forced the use of linguistic methods rather than non-linguistic ones.G.Genette as the founder of narratology tackled the question of ?point of view in literary work? and developed a theory about it. Although the outline of the abovementioned method founded by G.Genette and developed by succeeding researchers is known in Turkey, it hasn?t been thoroughly investigated. In this study the problem of the ?point of view in literary work? was taken as a whole and an application was employed.