Kiraz yaprağı ekstraktlarının antioksidan kapasitesinin ve oksidatif DNA hasarı üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of antioxidant capacity and oxidative DNA amage of cherry leaves(prunus avium l) extracts
  1. Tez No: 270793
  2. Yazar: KASIM TAKIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TÜRKAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Dalbastı Kirazı(prunus avium L.) kurutulmuş yaprağının farklıekstraktlarının( etanol, metanol, etil asetat, sıcak su ve soğuk su) antioksidan kapasiteleriaraştırılmıştır. Bu ekstraktların oksidatif DNA hasarı üzerine koruyucu etkilerininbelirlenmesine çalışılmıştır. Bu çalışmada antioksidan kapasite ABTS(2,2-azinobis-3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit) ve DPPH(2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikal süpürmeaktivitesi , indirgeme gücü, OH. radikal süpürme aktivitesi, H2O2 süpürme kapasitesi, Metalşelatlama aktivitesi, Deoksi riboz yöntemi ve ß-karoten beyazlatma yöntemi ile belirlenmiştir.Toplam fenolik madde miktarları Folin- Ciocalteus metodu ile belirlenmiş ve BHT(Bütillenmiş hidroksi toluen), Trolox (6-Hidroksil-2,5,7,8-Tetrametil Kroman-2-Karboksilikasit) ve ?-tokoferol standart antioksidanlarla karşılaştırılmıştır. Metanol ve etanol ekstraktlarıyapılan antioksidan kapasite yöntemlerinde yüksek radikal süpürme aktivitesi göstermiştir veHidroksil radikalinin yapmış olduğu hasara karşı DNA'yı %90-98 oranında koruduğugözlenmiştir. Toplam fenolik madde kiraz yaprağı etanol, metanol, etil asetat, sıcak su vesoğuk su ekstraklarında sırasıyla 116.43;132.17;61.91;87.63 ve 66.88 mili eşdeğergram(meg)gallik asit/g kuru yaprak olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In present study, ethanol, methanol, ethyl acetate, hot and cold water and waterextracts of dalbasti cherry (Prunus Avium L.) leaves were investigated. These extracts werestudied for antioxidant capacity and examined for its DNA damage protecting activity. Theantioxidant capacity of these extracts were evaluated using different antioxidant tests,including reducing power, free radical scavenging, hydroxyl radical scavenging, hydrogenperoxide scavenging, DPPH (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl) and ABTS radical scavenging,Deoxyribose assay, ß-Carotene bleaching assay and metal chelating activities. The content oftotal phenolic compounds in the methanol,ethanol, ethyl acetate, hot and cold water extractsof cherry (Prunus Avium L.) leaves was determined using Folin-Ciocalteus reagent andcompared with standart antioxidants BHT, Trolox and ?-tocopherol. Metanol and ethanolekstrakts showed a concentration-dependent free radical scavenging capacity and protectiveeffect on DNA cleavage. Ethanol and methanol extracts of cherry leaves. at 400?g/mlexhibited significant protecting activity against DNA strand scission by OH? on pBR322supercoiled plasmid DNA(95-98%). Total phenolic compounds in the cherry leaves extracts(ethanol, methanol, ethyl acetate, hot- water and water) were determined as gallic acidequivalent (meq/g dried leaves) 116.43;132.17;61.91;87.63 and 66,88 respectively.