Midas'ın Kulakları operasına yeni kostüm önermeler
Midas Ears of opera costumes new propositions
  1. Tez No: 270796
  2. Yazar: YELİZ CANATAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÖZLER BAĞRIŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, sahne sanatlarında kostüm ve kostüm tasarımı, sahne sanatlarının tarihsel gelişim süreci içinde kostüm kullanımı ve kostüm tasarımcısının çalışma yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde opera sanatı hakkında genel bilgiler ve opera sanatının Cumhuriyet Türkiye'sinde kurumsallaşmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ?Midas'ın Kulakları? eserinin yazarı ve opera bestecisi hakkında bilgi ve oyunun özeti verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde de oyunun geçtiği dönem hakkında mitolojik araştırmalar, Yunan mitolojisi, Tanrılar ve Frigya araştırmaları yapılmıştır.Son bölümde ?Midas'ın Kulakları Operası?na kostüm tasarlayan sanatçıların çizimleri yer alırken kaynak taraması bölümündeki bilgilerle karşılaştırılarak tezin sonucu yazılmış ve önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis; costume and costume design in performin arts, costume usage throughout the historical development process of performing arts and the working methods of the costume designer. In the second part of the thesis, general information about 'opera' and the institutionalisation of the latter art branch in the Republic of Turkey is decribed. When it comes to the third section, the synopsis and some useful information about the writer and the composer of the opera named ?The Ears of Midas?is presented. The fourth section of the thesis deals with the period where the opera takes place-focusing on the Greek Mhythology and other Gods & Phrygian mhythological researches. The last section of the thesis includes the drawings of the artists who had designed the the costumes for the opera ?The Ears of Midas .?Also a thesis grade is written and some suggestions are made, by doing a comparison with the literature review section.