Midas'ın Kulakları operasının incelenmesi
The review of Midas'Ears opera
  1. Tez No: 466162
  2. Yazar: ŞEHRİBAN AKBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Güngör Dilmen'in librettosunu yazdığı ve Ferit Tüzün'ün müziklerini bestelediği, Midas'ın Kulakları adlı operayı oluşturan unsurların neler olduğunun ve bu operanın Türk opera literatüründeki öneminin ortaya konması ve incelenmesidir. Bu çalışmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Konuyla ilgili ulaşılan kaynaklar taranarak Dilmen ve Tüzün'ün yaşamları hakkında bilgiler verilmiş olup, yarattıkları eserlerin detaylı bilgilerine ulaşılmıştır. Midas'ın Kulakları oyununun opera olma sürecinin nasıl geliştiği anlatılmış, operanın konusu ve belli başlı sahnelenme bilgileri verilmiştir. Konuyla ilgili, bu operada rol alan solist, yönetmen ve besteci kişilerle görüşülmüş, görüşme sonuçları çalışmanın bir bölümünü oluşturmuştur. Oyunda yer alan başlıca karakterlerin mitoloji tarihindeki yerleri tespit edilmiştir. Bu kişilerin oyundaki karakterlerini çözümlemek için, klasik dramaturjik yaklaşımla, karakterlerin çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada kişilerin karakter çözümlemeleri librettodaki sözlerden ve tavırlardan yola çıkılarak yapılmıştır. Müzikal analiz bölümünde, Ferit Tüzün'ün bu operadaki müzik anlayışını en iyi yansıtan üç müzik seçilmiş ve bu müziklerin form, armoni ve orkestrasyon açısından müzikal analizi ve prozodi incelenmesi yapılmıştır. Elimizdeki verilerden ulaştığımız bilgilere göre, Midas'ın Kulakları operasının Türk operaları içinde önemli bir yeri olduğu ve en çok sahnelenen Türk operalarından biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eserin genel yapısını ortaya çıkaran karakter analizi ve müzik analizi sonucunda Ferit Tüzün'ün müziğinin, Güngör Dilmen'in librettosuna her yönüyle uygun olduğu görülmüştür. Halkımızın bilmesi, öğrenmesi, ulusal sanatımızın gelişmesi için, Midas'ın Kulakları operası gibi, diğer ele alınmamış Türk operalarımızın da araştırmacılar tarafından ele alınıp incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to review and reveal the components that form the opera namely“The Ears of Midas”of which the libretto was written by Güngör Dilmen and the music was composed by Ferit Tüzün, and to highlight the importance of this opera in Turkish Opera literature. In this study descriptive survey model is used. By reviewing the available literature, this study provides information with the lives of Dilmen and Tüzün and within this study, the details of their works are reached out. It has been described that how the process of“The Ears of Midas”which was written as a play became an opera. Also, this study reveals the information regarding its theme and fundamental aspects of staging. For the purpose of this study, interviews are conducted with the soloist, director and composer and the results of these interviews are included in as a particular part of this study. The places of main characters taking part in the play in mythology history are determined. In order to analyze the characters of these people in the act, classical dramaturgic approach and characters analysis method are used. In this study, people's character analyses are carried out on the basis of statements and attitudes in libretto. In musical analysis part, three music that reflect best Ferit Tüzün's musical understanding in this opera are chosen and musical analysis and prosody analysis of these music are performed in terms of form, harmony, orchestration. Based on the information derived from the currently available data, it is concluded that the opera“The Ears of Midas”has great importance among Turkish Opera Literature and is determined to be one of the most frequently performed Turkish opera. As a result of the character analysis and musical analysis which determines the general structure of this opera, it is concluded that Ferit Tüzün's music fits the libretto written by Dilmen in all aspects. It is recommended that, likewise The Ears of Midas, the other unexamined operas in Turkish opera literature should also be addressed and examined by the researchers in order for our people to recognize and learn them and for the improvement of our national art.